Strona główna / Azja / Indie / Meravadar GMPL

Meravadar GMPL

Elektrownia energia słoneczna w Gujarat, Indie. Przybliżona lokalizacja 21.733, 70.105.

energia słonecznaGujaratIndieAssumed PV

Meravadar GMPL to energia słoneczna zakład energetyczny o mocy 5 MW w Gujarat, Indie. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 2.1k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #2114 spośród 2,225 elektrowni w Indie według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 2012 roku, ma około 14 lat — stosunkowo nowoczesna. Jako źródło niespalanego paliwa nie ma bezpośrednich emisji CO₂ z wytwarzania energii. W kontekście, energia słoneczna dostarcza około 9.4% energii elektrycznej Indie; krajowa sieć energetyczna średnio 670 gCO₂/kWh (26.7% niskoemisyjne) (2025).

5MW moc zainstalowana
2,127zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
2012oddana do użytku (~14 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WKS0062051.

Stan danych

Znane dane

ObiektMeravadar GMPL WRI
KrajIndie · Gujarat WRI
Współrzędne21.733, 70.105 WRI
Paliwoenergia słoneczna WRI
MW moc zainstalowana5 MW GEM · 2026 · L100000829910; moc eksploatowana elektrowni
Uruchomienie2012 WRI
TechnologiaAssumed PV WRI

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#2114 / 2225 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#763 / 849 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów0.31× · 16.2 MW · n=849 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw2,127 obliczone
Klimat26.7°C · HDD 0 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC5 · 60/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

WłaścicielBrak danych brak w zestawie danych
GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych
Emisje CO₂nie dotyczy nie dotyczy

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100000829910; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 5 MW, Meravadar GMPL jest poniżej mediana elektrowni energia słoneczna w Indie (16.2 MW). Technicznie jest opisywana jako Assumed PV. Fotowoltaika słoneczna konwertuje bezpośrednio światło słoneczne w elektryczność bez części ruchomych ani paliwa; produkcja zmienia się w zależności od pory dnia i pogody, więc łączy się ją z magazynowaniem lub elastycznym wsparciem.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami energia słoneczna w Indie

Kamuthi Solar Power Plant: 648 MW648Kamuthi So…BhSP3: 560 MW560BhSP3KUMSP} Greenko: 500 MW500KUMSP} Gre…NPKSP} Greenko: 500 MW500NPKSP} Gre…BhSP1: 420 MW420BhSP1BhSP3} SBG: 360 MW360BhSP3} SBGKUMSP} Softbank: 350 MW350KUMSP} Sof…PaSP} Renew 2: 300 MW300PaSP} Rene…

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Ta elektrownia solar bezpośrednio zamienia światło słoneczne na energię elektryczną za pomocą paneli fotowoltaicznych. Leży w klimacie hot semi-arid steppe (Köppen BSh) — półkula Północna, szerokość geograficzna 21.7°N — co kształtuje ile energii może produkować i jak jej produkcja zmienia się w ciągu roku.

26.7°Cśrednia roczna temperatura
0stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
3,170stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
51 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 21 °CJF: 23 °CFM: 26 °CMA: 29 °CAM: 31 °CMJ: 31 °CJJ: 29 °CJA: 28 °CAS: 28 °CSO: 28 °CON: 26 °CND: 22 °CD31 °C

This site has effectively no heating season (tropical/equatorial climate), so winter heat loss is not the driver here. The thermal concern shifts to year-round process heat and humidity/heat-driven corrosion of hot equipment.

Fotowoltaika traci ~0,35%/°C powyżej 25°C temperatury ogniwa — około 2.1% przy szczytach ciepłej pory roku tutaj (szacunkowo).

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w agresywnym środowisku o wysokiej korozyjności (szacowana klasa ISO 9223 C5 — Bardzo wysoka), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest marine salt corrosion.

C5korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
60/100wskaźnik surowości środowiska
10.1°Csezonowa amplituda temperatur
39 kmodległość od wybrzeża

Wyższa surowość środowiska to dokładnie miejsce, gdzie ochronna izolacja zdejmowalna zwraca się najbardziej: osłonięty mikroklimat spowalnia korozję, uszkodzenia UV i zmęczenie termiczne oraz wydłuża żywotność urządzeń zewnętrznych. To orientacyjny kontekst klimatyczny lokalizacji — nie ocena stanu konkretnej elektrowni ani operatora.

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#763 największa elektrownia energia słoneczna spośród 849 w Indie według mocy.

Indie ma 849 elektrownie energia słoneczna w tym zbiorze danych, razem około 25,883 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 21.733, 70.105 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Meravadar GMPL?

Meravadar GMPL to elektrownia 5 MW energia słoneczna w regionie Gujarat, Indie, oddana do użytku w 2012.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Meravadar GMPL?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 2,127 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.