Kori

Elektrownia. Źródło energii: energia jądrowa. Lokalizacja: Busan, Korea Południowa. Współrzędne: 35.3199, 129.2948.

energia jądrowaBusanKorea PołudniowaAPR-1400reaktor wodny ciśnieniowy

Kori — elektrownia o mocy 2,773 MW. Źródło energii: energia jądrowa. Lokalizacja: Busan, Korea Południowa. Właściciel wskazany w danych: Korea Hydro and Nuclear. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 6.2 mln gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #15 spośród 216 elektrowni w Korea Południowa według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 1978 roku, ma około 48 lat — o ugruntowanej pozycji. Jako źródło niespalanego paliwa nie ma bezpośrednich emisji CO₂ z wytwarzania energii. W kontekście, energia jądrowa dostarcza około 29.6% energii elektrycznej Korea Południowa; krajowa sieć energetyczna średnio 417 gCO₂/kWh (40.0% niskoemisyjne) (2025).

2,773MW moc zainstalowana
8czas budowy (2008→2016)
6,246,380zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
1978oddana do użytku (~48 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1000213.

Stan danych

Znane dane

ObiektKori WRI
KrajKorea Południowa · Busan WRI
Współrzędne35.3199, 129.2948 WRI
Paliwoenergia jądrowa WRI
MW moc zainstalowana2,773 MW GEM · 2026 · L100000500118; moc eksploatowana elektrowni
WłaścicielKorea Hydro and Nuclear WRI
Uruchomienie1978 WRI
Technologiareaktor wodny ciśnieniowy WRI

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#15 / 216 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#7 / 8 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów0.92× · 3,000 MW · n=8 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw6,246,380 obliczone
Klimat13.3°C · HDD 2,237 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC5 · 48/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych
Emisje CO₂nie dotyczy nie dotyczy

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie mocy

Publiczna moc powyżej to bieżąca wartość z rekordu źródłowego. Kandydat z trackera 2026 podaje 2,773 MW dla Kori nuclear power plant, ale nie jest używany jako główna wartość publiczna, dopóki zakres nie zostanie zweryfikowany (blok vs eksploatacja vs całkowita moc zainstalowana/projektowa).

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100000500118; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 2,773 MW, Kori jest około mediana elektrowni energia jądrowa w Korea Południowa (3,000 MW). Technicznie jest opisywana jako reaktor wodny ciśnieniowy. Elektrownie jądrowe dzielą uran, aby wytwarzać parę bez bezpośredniego CO₂; działają jako stałe obciążenie podstawowe ze wskaźnikami zdolności bardzo wysokimi i najdłuższymi czasami eksploatacji ze wszystkich elektrowni termicznych.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami energia jądrowa w Korea Południowa

Hanbit: 6,235 MW6kHanbitHanul: 6,226 MW6kHanulShin-Kori: 3,340 MW3kShin-KoriDaejin nuclear power plant: 3,000 MW3kDaejin nuc…Yeongdeok nuclear power plant: 3,000 MW3kYeongdeok …Wolsong: 2,799 MW3kWolsongKori: 2,773 MW3kKoriShin-Wolsong: 2,096 MW2kShin-Wolso…

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: Korea Hydro and Nuclear. Wszystkie elektrownie tej firmy →

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: energia jądrowa. Ten obiekt wykorzystuje ciepło z rozszczepienia jądrowego do wytwarzania pary dla turbogeneratora. Typ klimatu: wilgotny subtropikalny (Köppen Cfa). Szerokość geograficzna: 35.3°N.

13.3°Cśrednia roczna temperatura
2,237stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
550stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
135 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 2 °CJF: 3 °CFM: 7 °CMA: 12 °CAM: 17 °CMJ: 20 °CJJ: 24 °CJA: 25 °CAS: 21 °CSO: 16 °CON: 10 °CND: 4 °CD25 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 9% poniżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 47/100 — ta lokalizacja plasuje się w środkowa trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w agresywnym środowisku o wysokiej korozyjności (szacowana klasa ISO 9223 C5 — Bardzo wysoka), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest korozja wywołana solą morską.

C5korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
48/100wskaźnik surowości środowiska
23.5°Csezonowa amplituda temperatur
8 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#7 największa elektrownia energia jądrowa spośród 8 w Korea Południowa według mocy.

Korea Południowa ma 8 elektrownie energia jądrowa w tym zbiorze danych, razem około 29,469 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 35.3199, 129.2948 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Kori?

Kori — elektrownia o mocy 2,773 MW. Źródło energii: energia jądrowa. Lokalizacja: Busan, Korea Południowa, oddana do użytku w 1978.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Kori?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 6,246,380 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel Kori?

Właściciel obiektu Kori wskazany w danych: Korea Hydro and Nuclear.

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.