Strona główna / Azja / Gruzja / Inguri (Enguri) Dam Hydroelectric Power Station Georgia

Inguri (Enguri) Dam Hydroelectric Power Station Georgia

Elektrownia. Źródło energii: energia wodna. Lokalizacja: Samegrelo and Zemo Svaneti, Gruzja. Współrzędne: 42.7584, 42.0309.

energia wodnaSamegrelo and Zemo SvanetiGruzjaelektrownia wodna zbiornikowa

Inguri (Enguri) Dam Hydroelectric Power Station Georgia — elektrownia o mocy 1,300 MW. Źródło energii: energia wodna. Lokalizacja: Samegrelo and Zemo Svaneti, Gruzja. Właściciel wskazany w danych: Engurhesi LLC [100%]. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 1.3 mln gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #1 spośród 20 elektrowni w Gruzja według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 1978 roku, ma około 48 lat — o ugruntowanej pozycji. Jako źródło niespalanego paliwa nie ma bezpośrednich emisji CO₂ z wytwarzania energii. W kontekście, energia wodna dostarcza około 78.8% energii elektrycznej Gruzja; krajowa sieć energetyczna średnio 146 gCO₂/kWh (79.6% niskoemisyjne) (2025).

1,300MW moc zainstalowana
1,301,485zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
1978oddana do użytku (~48 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GEODB0003667.

Stan danych

Znane dane

ObiektInguri (Enguri) Dam Hydroelectric Power Station Georgia WRI
KrajGruzja · Samegrelo and Zemo Svaneti WRI
Współrzędne42.7584, 42.0309 WRI
Paliwoenergia wodna WRI
MW moc zainstalowana1,300 MW GEM · 2026 · L100000601700; moc eksploatowana elektrowni
WłaścicielEngurhesi LLC [100%] WRI
Uruchomienie1978 WRI
Technologiaelektrownia wodna zbiornikowa WRI

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#1 / 20 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#1 / 16 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów16.25× · 80 MW · n=16 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw1,301,485 obliczone
Klimat8.8°C · HDD 3,343 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC3 · 28/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych
Emisje CO₂nie dotyczy nie dotyczy

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100000601700; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 1,300 MW, Inguri (Enguri) Dam Hydroelectric Power Station Georgia jest znacznie powyżej mediana elektrowni energia wodna w Gruzja (80 MW). Technicznie jest opisywana jako elektrownia wodna zbiornikowa. Energia wodna konwertuje energię spadającej lub płynącej wody na elektryczność; produkcja zależy od opadów i poziomu zbiornika, a duże tamy zapewniają również równoważenie sieci i magazynowanie.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami energia wodna w Gruzja

Inguri (Enguri) Dam Hydroelectric Power Station Georgia: 1,300 MW1kInguri (En…Vartsikhe Cascade Hydroelectric Power Plants Georgia: 256 MW256Vartsikhe …Vardnili I Hydroelectric Power Plant Georgia: 220 MW220Vardnili I…Zhinvali Hydroelectric Power Plant Georgia: 130 MW130Zhinvali H…Khrami I Hydroelectric Power Plant Georgia: 114 MW114Khrami I H…Khrami II Hydroelectric Power Plant Georgia: 114 MW114Khrami II …Lajanuri Hydroelectric Power Plant Georgia: 112 MW112Lajanuri H…Dzevrula (Tkibuki-II) Hydroelectric Power Plants Georgia: 80 MW80Dzevrula (…

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: Engurhesi LLC [100%].

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: energia wodna. Ten obiekt zamienia energię spadającej lub płynącej wody przez turbiny wodne. Typ klimatu: wilgotny kontynentalny z ciepłym latem (Köppen Dfb). Szerokość geograficzna: 42.8°N.

8.8°Cśrednia roczna temperatura
3,343stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
0stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
847 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 0 °CJF: 0 °CFM: 3 °CMA: 8 °CAM: 11 °CMJ: 15 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 15 °CSO: 11 °CON: 5 °CND: 2 °CD18 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 36% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 72/100 — ta lokalizacja plasuje się w górna trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w umiarkowanie korozyjnym środowisku (szacowana klasa ISO 9223 C3 — Åšrednia), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C3korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
28/100wskaźnik surowości środowiska
17.8°Csezonowa amplituda temperatur
61 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#1 największa elektrownia energia wodna spośród 16 w Gruzja według mocy.

Gruzja ma 16 elektrownie energia wodna w tym zbiorze danych, razem około 2,589 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 42.7584, 42.0309 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Inguri (Enguri) Dam Hydroelectric Power Station Georgia?

Inguri (Enguri) Dam Hydroelectric Power Station Georgia — elektrownia o mocy 1,300 MW. Źródło energii: energia wodna. Lokalizacja: Samegrelo and Zemo Svaneti, Gruzja, oddana do użytku w 1978.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Inguri (Enguri) Dam Hydroelectric Power Station Georgia?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 1,301,485 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel Inguri (Enguri) Dam Hydroelectric Power Station Georgia?

Właściciel obiektu Inguri (Enguri) Dam Hydroelectric Power Station Georgia wskazany w danych: Engurhesi LLC [100%].

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.