Hrazadan

Elektrownia. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: Geghark'unik'i Marz, Armenia. Współrzędne: 40.564, 44.7479.

gazGeghark'unik'i MarzArmenia

Hrazadan — elektrownia o mocy 1,110 MW. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: Geghark'unik'i Marz, Armenia. Właściciel wskazany w danych: Hrazdan Energy Company. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 1.3 mln gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #2 spośród 11 elektrowni w Armenia według mocy zainstalowanej. W kontekście, gaz dostarcza około 34.1% energii elektrycznej Armenia; krajowa sieć energetyczna średnio 212 gCO₂/kWh (65.9% niskoemisyjne) (2025).

1,110MW moc zainstalowana
1,250,177zasilanych gospodarstw (szacunkowo)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1019027.

Stan danych

Znane dane

ObiektHrazadan WRI
KrajArmenia · Geghark'unik'i Marz WRI
Współrzędne40.564, 44.7479 WRI
Paliwogaz WRI
MW moc zainstalowana1,110 MW WRI GPPD; rekord źródłowy
WłaścicielHrazdan Energy Company WRI

Obliczone z zestawu danych

Emisje CO₂1,750,248 t CO₂·a⁻¹ obliczone
Pozycja krajowa według mocy#2 / 11 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#2 / 6 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów2.02× · 550 MW · n=6 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw1,250,177 obliczone
Klimat4.9°C · HDD 4,753 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC2 · 29/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

UruchomienieBrak danych brak w zestawie danych
TechnologiaBrak danych brak w zestawie danych
GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie mocy

Publiczna moc powyżej to bieżąca wartość z rekordu źródłowego. Kandydat z trackera 2026 podaje 1,331 MW dla Hrazdan thermal power plant, ale nie jest używany jako główna wartość publiczna, dopóki zakres nie zostanie zweryfikowany (blok vs eksploatacja vs całkowita moc zainstalowana/projektowa).

Pochodzenie danych

Pola mocy i paliwa na tej stronie zawierają wartości z rekordu źródłowego pierwotnego otwartego zbioru danych. Są przydatne do identyfikacji i klasyfikacji, ale nie zostały jeszcze zaktualizowane do wartości na 2026 r. zweryfikowanej w oficjalnym rejestrze lub dla lokalizacji GEM.

moc: WRI GPPD; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 1,110 MW, Hrazadan jest znacznie powyżej mediana elektrowni gaz w Armenia (550 MW). Elektrownie gazowe spalają gaz ziemny w turbinach otwartoobjętościowych do szybkich szczytów, lub w jednostkach cyklu połączonego, które odzyskują ciepło spalin w HRSG, aby osiągnąć około 55–62% sprawności — najczystszą opcję paliwową.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami gaz w Armenia

Hrazdan power station: 1,381 MW1kHrazdan po…Hrazadan: 1,110 MW1kHrazadanYerevan: 550 MW550YerevanVanadzor (Anaklia) power station: 540 MW540Vanadzor (…New Yerevan: 271 MW271New YerevanNoyemberyan power station: 126 MW126Noyemberya…

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: Hrazdan Energy Company.

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: gaz. Ten obiekt spala gaz ziemny w turbinie — często w układzie kombinowanym — do wytwarzania energii elektrycznej. Typ klimatu: wilgotny kontynentalny z ciepłym latem (Köppen Dfb). Szerokość geograficzna: 40.6°N.

4.9°Cśrednia roczna temperatura
4,753stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
0stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
1,986 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: -7 °CJF: -8 °CFM: -3 °CMA: 4 °CAM: 9 °CMJ: 12 °CJJ: 17 °CJA: 17 °CAS: 14 °CSO: 8 °CON: 1 °CND: -5 °CD17 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 93% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 93/100 — ta lokalizacja plasuje się w górna trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Turbina gazowa tutaj pracuje również ~0% poniżej swojej nominalnej mocy ISO (15°C) przy tej średniej rocznej (typowa krzywa CCGT, szacunkowo).

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w łagodnym środowisku atmosferycznym (szacowana klasa ISO 9223 C2 — Niska), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest cykliczne zmiany temperatury.

C2korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
29/100wskaźnik surowości środowiska
24.9°Csezonowa amplituda temperatur
283 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#2 największa elektrownia gaz spośród 6 w Armenia według mocy.

Armenia ma 6 elektrownie gaz w tym zbiorze danych, razem około 3,978 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 40.564, 44.7479 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Hrazadan?

Hrazadan — elektrownia o mocy 1,110 MW. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: Geghark'unik'i Marz, Armenia.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Hrazadan?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 1,250,177 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel Hrazadan?

Właściciel obiektu Hrazadan wskazany w danych: Hrazdan Energy Company.

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.