Strona główna / Europa / Rumunia / HPP Portile de Fier I

HPP Portile de Fier I

Elektrownia. Źródło energii: energia wodna. Lokalizacja: Mehedinti, Rumunia. Współrzędne: 44.6733, 22.532.

energia wodnaMehedintiRumuniaelektrownia wodna przepływowa

HPP Portile de Fier I — elektrownia o mocy 1,161 MW. Źródło energii: energia wodna. Lokalizacja: Mehedinti, Rumunia. Właściciel wskazany w danych: SC Hidroelectrica; Elektroprivreda Srbije (EPS). Na podstawie zgłoszonej rocznej produkcji 4,707 GWh może zasilić około 1.3 mln gospodarstw domowych. Zajmuje miejsce #4 spośród 97 elektrowni w Rumunia według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 1972 roku, ma około 54 lat — starsza, instalacja historyczna. Jako źródło niespalanego paliwa nie ma bezpośrednich emisji CO₂ z wytwarzania energii. W kontekście, energia wodna dostarcza około 24.3% energii elektrycznej Rumunia; krajowa sieć energetyczna średnio 251 gCO₂/kWh (67.5% niskoemisyjne) (2025).

1,161MW moc zainstalowana
4,707GWh zgłoszone / rok
1,344,885zasilanych gospodarstw
1972oddana do użytku (~54 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1019095.

Stan danych

Znane dane

ObiektHPP Portile de Fier I WRI
KrajRumunia · Mehedinti WRI
Współrzędne44.6733, 22.532 WRI
Paliwoenergia wodna WRI
MW moc zainstalowana1,161 MW WRI GPPD; rekord źródłowy
WłaścicielSC Hidroelectrica; Elektroprivreda Srbije (EPS) WRI
Uruchomienie1972 WRI
Technologiaelektrownia wodna przepływowa WRI
GWh zgłoszone / rok4,707 GWh·a⁻¹ WRI

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#4 / 97 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#1 / 10 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów5.30× · 219 MW · n=10 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw1,344,885 obliczone z raportowanej produkcji
Klimat11.7°C · HDD 2,645 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC2 · 31/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

Emisje CO₂nie dotyczy nie dotyczy

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy i paliwa na tej stronie zawierają wartości z rekordu źródłowego pierwotnego otwartego zbioru danych. Są przydatne do identyfikacji i klasyfikacji, ale nie zostały jeszcze zaktualizowane do wartości na 2026 r. zweryfikowanej w oficjalnym rejestrze lub dla lokalizacji GEM.

moc: WRI GPPD; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 1,161 MW, HPP Portile de Fier I jest znacznie powyżej mediana elektrowni energia wodna w Rumunia (219 MW). Technicznie jest opisywana jako elektrownia wodna przepływowa. Energia wodna konwertuje energię spadającej lub płynącej wody na elektryczność; produkcja zależy od opadów i poziomu zbiornika, a duże tamy zapewniają również równoważenie sieci i magazynowanie.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Trend zgłoszonej produkcji

2015: 4,780 GWh20152016: 5,435 GWh20162017: 4,707 GWh20175k GWh

Roczna produkcja (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: SC Hidroelectrica; Elektroprivreda Srbije (EPS).

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: energia wodna. Ten obiekt zamienia energię spadającej lub płynącej wody przez turbiny wodne. Typ klimatu: umiarkowany oceaniczny (Köppen Cfb). Szerokość geograficzna: 44.7°N.

11.7°Cśrednia roczna temperatura
2,645stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
376stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
98 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 0 °CJF: 2 °CFM: 6 °CMA: 12 °CAM: 17 °CMJ: 21 °CJJ: 23 °CJA: 22 °CAS: 18 °CSO: 12 °CON: 6 °CND: 1 °CD23 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 8% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 53/100 — ta lokalizacja plasuje się w środkowa trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w łagodnym środowisku atmosferycznym (szacowana klasa ISO 9223 C2 — Niska), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C2korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
31/100wskaźnik surowości środowiska
22.8°Csezonowa amplituda temperatur
419 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#1 największa elektrownia energia wodna spośród 10 w Rumunia według mocy.

Rumunia ma 10 elektrownie energia wodna w tym zbiorze danych, razem około 3,328 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 44.6733, 22.532 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest HPP Portile de Fier I?

HPP Portile de Fier I — elektrownia o mocy 1,161 MW. Źródło energii: energia wodna. Lokalizacja: Mehedinti, Rumunia, oddana do użytku w 1972.

Ile energii elektrycznej wytwarza HPP Portile de Fier I?

HPP Portile de Fier I wytwarza około 4,707 GWh energii elektrycznej rocznie.

Ile gospodarstw domowych może zasilić HPP Portile de Fier I?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 1,344,885 gospodarstw domowych.

Kto jest wskazany jako właściciel HPP Portile de Fier I?

Właściciel obiektu HPP Portile de Fier I wskazany w danych: SC Hidroelectrica; Elektroprivreda Srbije (EPS).

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.