Strona główna / Europa / Rumunia / Rovinari power station

Rovinari power station

Elektrownia. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: Gorj, Rumunia. Współrzędne: 44.9068, 23.1383.

węgielGorjRumuniaparametry podkrytyczneCO₂ zmierzone

Rovinari power station — elektrownia o mocy 990 MW. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: Gorj, Rumunia. Właściciel wskazany w danych: CE Oltenia Complexul Energetic. Na podstawie zgłoszonej rocznej produkcji 5,829 GWh może zasilić około 1.7 mln gospodarstw domowych. Zajmuje miejsce #6 spośród 97 elektrowni w Rumunia według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 1977 roku, ma około 49 lat — o ugruntowanej pozycji. Jej zmierzone emisje wynoszące 2,810,034 t CO₂/rok (EU ETS verified (EUTL 2023)) odpowiadają około 655k samochodom osobowym jeżdżącym przez rok. W kontekście, węgiel dostarcza około 13.4% energii elektrycznej Rumunia; krajowa sieć energetyczna średnio 251 gCO₂/kWh (67.5% niskoemisyjne) (2025).

990MW moc zainstalowana
5,829GWh zgłoszone / rok
1,665,314zasilanych gospodarstw
2,810,034t CO₂ / rok (EU ETS verified (EUTL 2023))
1977oddana do użytku (~49 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1019094.

Stan danych

Znane dane

ObiektRovinari power station WRI
KrajRumunia · Gorj WRI
Współrzędne44.9068, 23.1383 WRI
Paliwowęgiel WRI
MW moc zainstalowana990 MW GEM · 2026 · L100000103294; moc eksploatowana elektrowni
WłaścicielCE Oltenia Complexul Energetic WRI
Uruchomienie1977 WRI
Technologiaparametry podkrytyczne WRI
GWh zgłoszone / rok5,829 GWh·a⁻¹ WRI
Emisje CO₂2,810,034 t CO₂·a⁻¹ zmierzone · EU ETS verified (EUTL 2023)

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#6 / 97 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#4 / 20 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów3.78× · 262 MW · n=20 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw1,665,314 obliczone z raportowanej produkcji
Klimat11.2°C · HDD 2,766 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC2 · 30/100 wyliczone ze współrzędnych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie mocy

Publiczna moc powyżej to bieżąca wartość z rekordu źródłowego. Kandydat z trackera 2026 podaje 990 MW dla Rovinari power station, ale nie jest używany jako główna wartość publiczna, dopóki zakres nie zostanie zweryfikowany (blok vs eksploatacja vs całkowita moc zainstalowana/projektowa).

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100000103294; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 990 MW, Rovinari power station jest znacznie powyżej mediana elektrowni węgiel w Rumunia (262 MW). Technicznie jest opisywana jako parametry podkrytyczne. Elektrownie węglowe spalają węgiel sproszkowany, aby wytwarzać parę wysokociśnieniową w turbinie; działają jako obciążenie podstawowe, ale są źródłem o najwyższej intensywności węgla i pierwszym celem wycofania lub modernizacji efektywności.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

2,810,034 t CO₂/rok — w codziennych jednostkach

Roczne emisje tej instalacji są w przybliżeniu równoważne:

655ksamochodów osobowych jeżdżących przez rok
377kroczne zużycie energii przez gospodarstwa domowe
47 mlnsadzonek drzew rosnących przez 10 lat, by je pochłonąć

Odpowiedniki przez US EPA Greenhouse Gas Equivalencies; emisje zgłoszone do EU ETS verified (EUTL 2023).

Trend zgłoszonej produkcji

2015: 5,362 GWh20152016: 5,603 GWh20162017: 5,829 GWh20176k GWh

Roczna produkcja (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: CE Oltenia Complexul Energetic.

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: węgiel. Ten obiekt spala węgiel, wytwarzając parę wysokociśnieniową napędzającą turbogenerator. Typ klimatu: umiarkowany oceaniczny (Köppen Cfb). Szerokość geograficzna: 44.9°N.

11.2°Cśrednia roczna temperatura
2,766stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
304stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
215 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 0 °CJF: 1 °CFM: 6 °CMA: 12 °CAM: 17 °CMJ: 20 °CJJ: 22 °CJA: 22 °CAS: 18 °CSO: 12 °CON: 5 °CND: 1 °CD22 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 13% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 56/100 — ta lokalizacja plasuje się w środkowa trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w łagodnym środowisku atmosferycznym (szacowana klasa ISO 9223 C2 — Niska), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C2korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
30/100wskaźnik surowości środowiska
22.5°Csezonowa amplituda temperatur
440 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#4 największa elektrownia węgiel spośród 20 w Rumunia według mocy.

Rumunia ma 20 elektrownie węgiel w tym zbiorze danych, razem około 9,517 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 44.9068, 23.1383 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Rovinari power station?

Rovinari power station — elektrownia o mocy 990 MW. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: Gorj, Rumunia, oddana do użytku w 1977.

Ile energii elektrycznej wytwarza Rovinari power station?

Rovinari power station wytwarza około 5,829 GWh energii elektrycznej rocznie.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Rovinari power station?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 1,665,314 gospodarstw domowych.

Kto jest wskazany jako właściciel Rovinari power station?

Właściciel obiektu Rovinari power station wskazany w danych: CE Oltenia Complexul Energetic.

Ile CO₂ emituje Rovinari power station?

Rovinari power station zgłosiła około 2,810,034 ton CO₂ rocznie (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.