Strona główna / Azja / Turcja / Hamitabat power station

Hamitabat power station

Elektrownia. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: Kırklareli, Turcja. Współrzędne: 41.4827, 27.3366.

gazKırklareliTurcjaCCGT · HRSG

Hamitabat power station — elektrownia o mocy 1,220 MW. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: Kırklareli, Turcja. Właściciel wskazany w danych: Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret AS [100%]. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 1.4 mln gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #53 spośród 500 elektrowni w Turcja według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 2017 roku, ma około 9 lat — stosunkowo nowoczesna. W kontekście, gaz dostarcza około 22.1% energii elektrycznej Turcja; krajowa sieć energetyczna średnio 475 gCO₂/kWh (43.3% niskoemisyjne) (2025).

1,220MW moc zainstalowana
2jednostka(-i) HRSG
1,374,068zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
2017oddana do użytku (~9 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GOGPT_hamitabat_trkiye.

Stan danych

Znane dane

ObiektHamitabat power station GEM-GOGPT
KrajTurcja · Kırklareli GEM-GOGPT
Współrzędne41.4827, 27.3366 GEM-GOGPT
Paliwogaz GEM-GOGPT
MW moc zainstalowana1,220 MW GEM · 2026 · L100000405915; moc eksploatowana elektrowni
WłaścicielHamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret AS [100%] GEM-GOGPT
Uruchomienie2017 GEM-GOGPT
TechnologiaCCGT · HRSG GEM-GOGPT

Obliczone z zestawu danych

Emisje CO₂1,923,696 t CO₂·a⁻¹ obliczone
Pozycja krajowa według mocy#53 / 500 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#9 / 140 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów7.22× · 169 MW · n=140 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw1,374,068 obliczone
Klimat13.8°C · HDD 2,014 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC3 · 34/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100000405915; paliwo: GEM GOGPT

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 1,220 MW, Hamitabat power station jest znacznie powyżej mediana elektrowni gaz w Turcja (169 MW). Technicznie jest opisywana jako CCGT; cykl połączony z generatorem pary o odzysku ciepła (HRSG). Elektrownie gazowe spalają gaz ziemny w turbinach otwartoobjętościowych do szybkich szczytów, lub w jednostkach cyklu połączonego, które odzyskują ciepło spalin w HRSG, aby osiągnąć około 55–62% sprawności — najczystszą opcję paliwową.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami gaz w Turcja

Enka Gebze power station: 1,600 MW2kEnka Gebze…Enka Gebze Doğalgaz Santrali: 1,595 MW2kEnka Gebze…Enka İzmir Doğalgaz Santrali: 1,580 MW2kEnka İzmir…Enka İzmir power station: 1,580 MW2kEnka İzmir…Bandırma power station: 1,543 MW2kBandırma p…Bursa B power station: 1,432 MW1kBursa B po…Ambarlı B Doğalgaz Santrali: 1,353 MW1kAmbarlı B …Ambarlı A power station: 1,353 MW1kAmbarlı A …

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret AS [100%].

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: gaz. Ten obiekt spala gaz ziemny w turbinie — często w układzie kombinowanym — do wytwarzania energii elektrycznej. Typ klimatu: śródziemnomorski z gorącym latem (Köppen Csa). Szerokość geograficzna: 41.5°N.

13.8°Cśrednia roczna temperatura
2,014stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
499stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
89 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 4 °CJF: 5 °CFM: 7 °CMA: 12 °CAM: 17 °CMJ: 21 °CJJ: 24 °CJA: 23 °CAS: 20 °CSO: 15 °CON: 10 °CND: 6 °CD24 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 18% poniżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 43/100 — ta lokalizacja plasuje się w środkowa trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Turbina gazowa tutaj pracuje również ~0% poniżej swojej nominalnej mocy ISO (15°C) przy tej średniej rocznej (typowa krzywa CCGT, szacunkowo).

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w umiarkowanie korozyjnym środowisku (szacowana klasa ISO 9223 C3 — Åšrednia), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C3korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
34/100wskaźnik surowości środowiska
19.7°Csezonowa amplituda temperatur
80 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#9 największa elektrownia gaz spośród 140 w Turcja według mocy.

Turcja ma 140 elektrownie gaz w tym zbiorze danych, razem około 55,046 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 41.4827, 27.3366 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Hamitabat power station?

Hamitabat power station — elektrownia o mocy 1,220 MW. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: Kırklareli, Turcja, oddana do użytku w 2017.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Hamitabat power station?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 1,374,068 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel Hamitabat power station?

Właściciel obiektu Hamitabat power station wskazany w danych: Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret AS [100%].

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.