Strona główna / Europa / Hiszpania / CANDELARIA 9 VAPOR 5

CANDELARIA 9 VAPOR 5

Elektrownia. Źródło energii: ropa. Lokalizacja: Canary Islands, Hiszpania. Współrzędne: 28.3548, -16.3727.

ropaCanary IslandsHiszpaniaOCGT

CANDELARIA 9 VAPOR 5 — elektrownia o mocy 153.9 MW. Źródło energii: ropa. Lokalizacja: Canary Islands, Hiszpania. Właściciel wskazany w danych: UNION ELECTRICA DE CANARIAS GENERACION S.A.U.. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 116k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #109 spośród 899 elektrowni w Hiszpania według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 1979 roku, ma około 47 lat — o ugruntowanej pozycji. W kontekście, ropa dostarcza około 3.5% energii elektrycznej Hiszpania; krajowa sieć energetyczna średnio 154 gCO₂/kWh (74.6% niskoemisyjne) (2025).

153.9MW moc zainstalowana
115,556zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
1979oddana do użytku (~47 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006302.

Stan danych

Znane dane

ObiektCANDELARIA 9 VAPOR 5 WRI
KrajHiszpania · Canary Islands WRI
Współrzędne28.3548, -16.3727 WRI
Paliworopa WRI
MW moc zainstalowana153.9 MW WRI GPPD; rekord źródłowy
WłaścicielUNION ELECTRICA DE CANARIAS GENERACION S.A.U. WRI
Uruchomienie1979 WRI
TechnologiaOCGT WRI

Obliczone z zestawu danych

Emisje CO₂303,337 t CO₂·a⁻¹ obliczone
Pozycja krajowa według mocy#109 / 899 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#11 / 33 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów2.29× · 67.3 MW · n=33 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw115,556 obliczone
Klimat15.6°C · HDD 1,020 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC4 · 37/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie mocy

Publiczna moc powyżej to bieżąca wartość z rekordu źródłowego. Kandydat z trackera 2026 podaje 191 MW dla Candelaria power plant, ale nie jest używany jako główna wartość publiczna, dopóki zakres nie zostanie zweryfikowany (blok vs eksploatacja vs całkowita moc zainstalowana/projektowa).

Pochodzenie danych

Pola mocy i paliwa na tej stronie zawierają wartości z rekordu źródłowego pierwotnego otwartego zbioru danych. Są przydatne do identyfikacji i klasyfikacji, ale nie zostały jeszcze zaktualizowane do wartości na 2026 r. zweryfikowanej w oficjalnym rejestrze lub dla lokalizacji GEM.

moc: WRI GPPD; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 153.9 MW, CANDELARIA 9 VAPOR 5 jest znacznie powyżej mediana elektrowni ropa w Hiszpania (67.3 MW). Technicznie jest opisywana jako OCGT. Elektrownie na olej spalają ciężkie oleje opałowe lub olej napędowy, zazwyczaj jako pojemność szczytowa lub zapasowa na wyspach i sieciach bez gazociągów; wysoki koszt paliwa utrzymuje ich wykorzystanie na niskim poziomie.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami ropa w Hiszpania

CT SANTURCE 2: 897 MW897CT SANTURC…Granadilla power station: 749 MW749Granadilla…BARRANCO DE TIRAJANA 7 VAPOR 3 (CC1): 697 MW697BARRANCO D…GRANADILLA 1 GAS 1: 693 MW693GRANADILLA…SON REUS 3 TURBINA DE GAS N 3: 564 MW564SON REUS 3…CT ESCOMBRERAS 5: 537 MW537CT ESCOMBR…JINAMAR 10 GAS 2: 234 MW234JINAMAR 10…MAHON 10 BURMEISTER N 2: 195 MW195MAHON 10 …

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: ropa. Ten obiekt spala olej lub olej napędowy do napędzania turbin lub silników tłokowych. Typ klimatu: śródziemnomorski z ciepłym latem (Köppen Csb). Szerokość geograficzna: 28.4°N.

15.6°Cśrednia roczna temperatura
1,020stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
162stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
835 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 12 °CJF: 12 °CFM: 13 °CMA: 14 °CAM: 15 °CMJ: 17 °CJJ: 19 °CJA: 20 °CAS: 20 °CSO: 18 °CON: 15 °CND: 13 °CD20 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 59% poniżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 26/100 — ta lokalizacja plasuje się w dolna trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w korozyjnym środowisku (szacowana klasa ISO 9223 C4 — Wysoka), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest korozja w środowisku morskim.

C4korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
37/100wskaźnik surowości środowiska
8.4°Csezonowa amplituda temperatur
16 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#11 największa elektrownia ropa spośród 33 w Hiszpania według mocy.

Hiszpania ma 33 elektrownie ropa w tym zbiorze danych, razem około 6,078 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

  • Cotesa power station · gaz · 38 MW · Canary Islands
  • El Bailadero · energia słoneczna · 9 MW · Canary Islands
  • Abona · energia słoneczna · 6 MW · Canary Islands
  • Arico · energia słoneczna · 6.6 MW · Canary Islands
  • Finca Verde · energia słoneczna · 9 MW · Canary Islands
  • Magec de Abona · energia słoneczna · 6.3 MW · Canary Islands

Lokalizacja

Współrzędne 28.3548, -16.3727 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest CANDELARIA 9 VAPOR 5?

CANDELARIA 9 VAPOR 5 — elektrownia o mocy 153.9 MW. Źródło energii: ropa. Lokalizacja: Canary Islands, Hiszpania, oddana do użytku w 1979.

Ile gospodarstw domowych może zasilić CANDELARIA 9 VAPOR 5?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 115,556 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel CANDELARIA 9 VAPOR 5?

Właściciel obiektu CANDELARIA 9 VAPOR 5 wskazany w danych: UNION ELECTRICA DE CANARIAS GENERACION S.A.U..

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.