Besat

Elektrownia. Źródło energii: ropa. Lokalizacja: Tehran, Iran. Współrzędne: 35.6423, 51.4273.

ropaTehranIranCCGT · HRSGMapna Group: MGT-75

Besat — elektrownia o mocy 249 MW. Źródło energii: ropa. Lokalizacja: Tehran, Iran. Właściciel wskazany w danych: Besat Power Generation Management Co [100%]. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 187k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #120 spośród 172 elektrowni w Iran według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 1968 roku, ma około 58 lat — starsza, instalacja historyczna. W kontekście, ropa dostarcza około 4.6% energii elektrycznej Iran; krajowa sieć energetyczna średnio 660 gCO₂/kWh (5.7% niskoemisyjne) (2025).

249MW moc zainstalowana
1jednostka(-i) HRSG
186,963zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
1968oddana do użytku (~58 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1008121.

Stan danych

Znane dane

ObiektBesat WRI
KrajIran · Tehran WRI
Współrzędne35.6423, 51.4273 WRI
Paliworopa WRI
MW moc zainstalowana249 MW GEM · 2026 · L100000407046; moc eksploatowana elektrowni
WłaścicielBesat Power Generation Management Co [100%] WRI
Uruchomienie1968 WRI
TechnologiaCCGT · Mapna Group: MGT-75 · HRSG WRI

Obliczone z zestawu danych

Emisje CO₂490,779 t CO₂·a⁻¹ obliczone
Pozycja krajowa według mocy#120 / 172 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#11 / 18 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów0.39× · 640 MW · n=18 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw186,963 obliczone
Klimat15.9°C · HDD 1,900 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC3 · 42/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100000407046; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 249 MW, Besat jest poniżej mediana elektrowni ropa w Iran (640 MW). Technicznie jest opisywana jako CCGT; cykl połączony z generatorem pary o odzysku ciepła (HRSG); Mapna Group: MGT-75. Elektrownie na olej spalają ciężkie oleje opałowe lub olej napędowy, zazwyczaj jako pojemność szczytowa lub zapasowa na wyspach i sieciach bez gazociągów; wysoki koszt paliwa utrzymuje ich wykorzystanie na niskim poziomie.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami ropa w Iran

Ahwaz (ramiin): 1,850 MW2kAhwaz (ram…Neka (Shahid Salimi): 1,780 MW2kNeka (Shah…Shahid M. Montazeri: 1,600 MW2kShahid M. …Shazand: 1,300 MW1kShazandBandar Abbas: 1,280 MW1kBandar Abb…Sahand: 1,101 MW1kSahandShahid Mofateh: 1,000 MW1kShahid Mof…Tabriz: 800 MW800Tabriz

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: Besat Power Generation Management Co [100%].

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: ropa. Ten obiekt spala olej lub olej napędowy do napędzania turbin lub silników tłokowych. Typ klimatu: śródziemnomorski z gorącym latem (Köppen Csa). Szerokość geograficzna: 35.6°N.

15.9°Cśrednia roczna temperatura
1,900stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
1,166stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
1,315 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 2 °CJF: 5 °CFM: 9 °CMA: 16 °CAM: 21 °CMJ: 26 °CJJ: 29 °CJA: 28 °CAS: 24 °CSO: 17 °CON: 10 °CND: 5 °CD29 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 23% poniżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 41/100 — ta lokalizacja plasuje się w środkowa trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w umiarkowanie korozyjnym środowisku (szacowana klasa ISO 9223 C3 — Åšrednia), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest cykliczne zmiany temperatury.

C3korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
42/100wskaźnik surowości środowiska
26.9°Csezonowa amplituda temperatur
100 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#11 największa elektrownia ropa spośród 18 w Iran według mocy.

Iran ma 18 elektrownie ropa w tym zbiorze danych, razem około 12,674 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 35.6423, 51.4273 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Besat?

Besat — elektrownia o mocy 249 MW. Źródło energii: ropa. Lokalizacja: Tehran, Iran, oddana do użytku w 1968.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Besat?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 186,963 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel Besat?

Właściciel obiektu Besat wskazany w danych: Besat Power Generation Management Co [100%].

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.