Strona główna / Azja / Azerbejdżan / Azerbaijan TPP

Azerbaijan TPP

Elektrownia. Źródło energii: ropa. Lokalizacja: Mingacevir City, Azerbejdżan. Współrzędne: 40.78, 46.9901.

ropaMingacevir CityAzerbejdżanCCGT · HRSGAnsaldo Energia: AE94.3A

Azerbaijan TPP — elektrownia o mocy 2,400 MW. Źródło energii: ropa. Lokalizacja: Mingacevir City, Azerbejdżan. Właściciel wskazany w danych: AzerEnerji. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 1.8 mln gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #1 spośród 22 elektrowni w Azerbejdżan według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 1990 roku, ma około 36 lat — o ugruntowanej pozycji. W kontekście, ropa dostarcza około 0.2% energii elektrycznej Azerbejdżan; krajowa sieć energetyczna średnio 632 gCO₂/kWh (12.1% niskoemisyjne) (2025).

2,400MW moc zainstalowana
4jednostka(-i) HRSG
1,802,057zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
1990oddana do użytku (~36 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002179.

Stan danych

Znane dane

ObiektAzerbaijan TPP WRI
KrajAzerbejdżan · Mingacevir City WRI
Współrzędne40.78, 46.9901 WRI
Paliworopa WRI
MW moc zainstalowana2,400 MW GEM · 2026 · L100000406946; moc eksploatowana elektrowni
WłaścicielAzerEnerji WRI
Uruchomienie1990 WRI
TechnologiaCCGT · Ansaldo Energia: AE94.3A · HRSG WRI

Obliczone z zestawu danych

Emisje CO₂4,730,400 t CO₂·a⁻¹ obliczone
Pozycja krajowa według mocy#1 / 22 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#1 / 1 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw1,802,057 obliczone
Klimat15.0°C · HDD 1,962 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC1 · 39/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100000406946; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Technicznie jest opisywana jako CCGT; cykl połączony z generatorem pary o odzysku ciepła (HRSG); Ansaldo Energia: AE94.3A. Elektrownie na olej spalają ciężkie oleje opałowe lub olej napędowy, zazwyczaj jako pojemność szczytowa lub zapasowa na wyspach i sieciach bez gazociągów; wysoki koszt paliwa utrzymuje ich wykorzystanie na niskim poziomie.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: AzerEnerji. Wszystkie elektrownie tej firmy →

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: ropa. Ten obiekt spala olej lub olej napędowy do napędzania turbin lub silników tłokowych. Typ klimatu: zimny step półpustynny (Köppen BSk). Szerokość geograficzna: 40.8°N.

15.0°Cśrednia roczna temperatura
1,962stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
872stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
54 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 4 °CJF: 4 °CFM: 8 °CMA: 14 °CAM: 19 °CMJ: 24 °CJJ: 27 °CJA: 26 °CAS: 22 °CSO: 16 °CON: 10 °CND: 6 °CD27 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 20% poniżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 42/100 — ta lokalizacja plasuje się w środkowa trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w łagodnym środowisku o niskiej korozyjności (szacowana klasa ISO 9223 C1 — Bardzo niska), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest ścieranie przez pył.

C1korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
39/100wskaźnik surowości środowiska
23.7°Csezonowa amplituda temperatur
182 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

Azerbejdżan ma 1 elektrownię ropa w tym zbiorze danych, razem około 2,400 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

  • Mingechevir · energia wodna · 424 MW · Mingacevir City
  • Varvara · energia wodna · 16 MW · Mingacevir City
  • Shaki power station · gaz · 87 MW · Shaki
  • Yenikend · energia wodna · 150 MW · Samux
  • Shamkir · energia wodna · 380 MW · Shamkir Rayon
  • Gusar · energia wodna · 1 MW · Qusar

Lokalizacja

Współrzędne 40.78, 46.9901 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Azerbaijan TPP?

Azerbaijan TPP — elektrownia o mocy 2,400 MW. Źródło energii: ropa. Lokalizacja: Mingacevir City, Azerbejdżan, oddana do użytku w 1990.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Azerbaijan TPP?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 1,802,057 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel Azerbaijan TPP?

Właściciel obiektu Azerbaijan TPP wskazany w danych: AzerEnerji.

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.