Ana sayfa / Avrupa / Çekya / Štěchovice I

Štěchovice I

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Central Bohemia, Çekya. Koordinatlar: 49.8465, 14.4219.

hidroelektrikCentral BohemiaÇekya

Štěchovice I — 22.5 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Central Bohemia, Çekya. Verilerde belirtilen sahibi: CEZ Group. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 23k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çekya'deki 481 enerji santrali arasında #54. sıradadır. 1944 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 82 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Çekya elektriğinin yaklaşık %2.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 401 gCO₂/kWh (%59.2 düşük karbonlu) (2025).

22.5MW kurulu kapasite
22,525enerji sağlanan hane (tahmini)
1944devreye alma (~82 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1019180.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisŠtěchovice I WRI
ÜlkeÇekya · Central Bohemia WRI
Koordinatlar49.8465, 14.4219 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite22.5 MW GEM · 2026 · L100001023019; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiCEZ Group WRI
Devreye alınma1944 WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#54 / 481 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#7 / 8 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.16× · 144 MW · n=8 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri22,525 hesaplandı
İklim8.3°C · HDD 3,518 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 26/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100001023019; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

22.5 MW'de, Štěchovice I Çekya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı altında 144 MW'dedir. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Çekya'deki en büyük hidroelektrik santralleriyle kapasite karşılaştırması

Dlouhé Stráně I: 650 MW650Dlouhé Str…Dalešice: 472 MW472DalešiceOrlík: 360 MW360OrlíkSlapy: 144 MW144SlapyLipno I: 120 MW120Lipno IŠtěchovice II: 45 MW45Štěchovice…Štěchovice I: 22 MW22Štěchovice…Lipno II: 2 MW2Lipno II

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: CEZ Group. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 49.8°N.

8.3°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,518ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
396 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -1 °CJF: 0 °CFM: 4 °CMA: 8 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 13 °CSO: 8 °CON: 3 °CND: 0 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %43 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 76/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
26/100çevresel şiddet endeksi
19.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
468 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çekya'deki 8 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #7. en büyüğü.

Çekya'de bu veri setinde 8 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 1,815 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 49.8465, 14.4219 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Štěchovice I ne tür bir santraldir?

Štěchovice I — 22.5 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Central Bohemia, Çekya, 1944 yılında devreye alındı.

Štěchovice I kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 22,525 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Štěchovice I için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Štěchovice I için belirtilen sahip: CEZ Group.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.