Ana sayfa / Avrupa / Polonya / Łagisza

Łagisza

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Silesian Voivodeship, Polonya. Koordinatlar: 50.3499, 19.1412.

kömürSilesian VoivodeshipPolonyaCO₂ ölçülmüş

Łagisza — 700 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Silesian Voivodeship, Polonya. Verilerde belirtilen sahibi: TAURON Wytwarzanie S.A.. 2,179 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 623k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Polonya'deki 244 enerji santrali arasında #30. sıradadır. Ölçülen 1,141,324 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 266k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Polonya elektriğinin yaklaşık %50.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 589 gCO₂/kWh (%31.5 düşük karbonlu) (2025).

700MW kurulu kapasite
2,179GWh raporlanan / yıl
622,628enerji sağlanan hane
1,141,324t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1019042.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisŁagisza WRI
ÜlkePolonya · Silesian Voivodeship WRI
Koordinatlar50.3499, 19.1412 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite700 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiTAURON Wytwarzanie S.A. WRI
GWh raporlanan / yıl2,179 GWh·a⁻¹ WRI
CO₂ emisyonları1,141,324 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#30 / 244 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#20 / 91 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite4.67× · 150 MW · n=91 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri622,628 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim8.4°C · HDD 3,497 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 26/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Lagisza power station için 460 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

700 MW'de, Łagisza Polonya'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 150 MW'dedir. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

1,141,324 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

266kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
153kevlerin yıllık enerji tüketimi
19 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2015: 3,129 GWh20152016: 2,292 GWh20162017: 2,179 GWh20173k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 50.3°N.

8.4°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,497ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
6soğutma derece-günleri (baz 18°C)
274 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -2 °CJF: -1 °CFM: 4 °CMA: 8 °CAM: 14 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 14 °CSO: 9 °CON: 3 °CND: 0 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %42 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 76/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
26/100çevresel şiddet endeksi
20.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
439 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Polonya'deki 91 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #20. en büyüğü.

Polonya'de bu veri setinde 91 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 44,220 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 50.3499, 19.1412 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Łagisza ne tür bir santraldir?

Łagisza — 700 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Silesian Voivodeship, Polonya.

Łagisza ne kadar elektrik üretir?

Łagisza yılda yaklaşık 2,179 GWh elektrik üretir.

Łagisza kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 622,628 haneye yetecek düzeydedir.

Łagisza için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Łagisza için belirtilen sahip: TAURON Wytwarzanie S.A..

Łagisza ne kadar CO₂ salar?

Łagisza yılda yaklaşık 1,141,324 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.