Ana sayfa / Avrupa / İspanya / Álabe Villarrubia power station

Álabe Villarrubia power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Castille-La Mancha, İspanya. Koordinatlar: 39.9856, -3.369.

gazCastille-La ManchaİspanyaCCGT · HRSGCO₂ model edilmiş

Álabe Villarrubia power station — 25 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Castille-La Mancha, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: FMC Foret SA. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 28k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #492. sıradadır. 1996 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 30 yaşındadır — köklü bir tesis. Model edilmiş yıllık emisyonları 21,106 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 4.9k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, İspanya elektriğinin yaklaşık %21.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

25MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
28,157enerji sağlanan hane (tahmini)
21,106t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
1996devreye alma (~30 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CT-290.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisÁlabe Villarrubia power station Climate TRACE
Ülkeİspanya · Castille-La Mancha Climate TRACE
Koordinatlar39.9856, -3.369 Climate TRACE
Yakıtgaz Climate TRACE
MW kurulu kapasite25 MW GEM · 2026 · L100000400646; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiFMC Foret SA Climate TRACE
Devreye alınma1996 Climate TRACE
TeknolojiCCGT · HRSG Climate TRACE

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları21,106 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#492 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#68 / 95 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.46× · 54 MW · n=95 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri28,157 hesaplandı
İklim13.9°C · HDD 2,034 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 36/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400646; yakıt: Climate TRACE

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

25 MW'de, Álabe Villarrubia power station İspanya'daki gaz santrallarının medyanı altında 54 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~21,106 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

4.9kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
2.8kevlerin yıllık enerji tüketimi
352kabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

İspanya'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

BESOS GRUPO 5: 1,671 MW2kBESOS GRU…ARCOS DE LA FRONTERA GRUPO 1: 1,585 MW2kARCOS DE L…CARTAGENA GRUPO 1: 1,249 MW1kCARTAGENA …Cartagena (Escombreras) power station: 1,249 MW1kCartagena …CCC SAGUNTO GRUPO 2: 1,232 MW1kCCC SAGUNT…ESCOMBRERAS GRUPO 1: 1,199 MW1kESCOMBRERA…El Fangal power station: 1,199 MW1kEl Fangal …PALOS DE LA FRONTERA GRUPO 1: 1,167 MW1kPALOS DE L…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: FMC Foret SA.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: soğuk yarı kurak bozkır (Köppen BSk). Enlem: 40.0°N.

13.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,034ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
568soğutma derece-günleri (baz 18°C)
749 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 5 °CJF: 7 °CFM: 10 °CMA: 11 °CAM: 15 °CMJ: 21 °CJJ: 25 °CJA: 25 °CAS: 20 °CSO: 14 °CON: 9 °CND: 6 °CD25 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %17 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 44/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni toz kaynaklı aşınma.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
36/100çevresel şiddet endeksi
19.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
308 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 95 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #68. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 95 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 32,018 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 39.9856, -3.369 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Álabe Villarrubia power station ne tür bir santraldir?

Álabe Villarrubia power station — 25 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Castille-La Mancha, İspanya, 1996 yılında devreye alındı.

Álabe Villarrubia power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 28,157 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Álabe Villarrubia power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Álabe Villarrubia power station için belirtilen sahip: FMC Foret SA.

Álabe Villarrubia power station ne kadar CO₂ salar?

Álabe Villarrubia power station için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 21,106 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.