Ana sayfa / Avrupa / Belçika / Zwijndrecht Lanxess GT

Zwijndrecht Lanxess GT

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Flanders, Belçika. Koordinatlar: 51.2382, 4.3408.

gazFlandersBelçikaCO₂ ölçülmüş

Zwijndrecht Lanxess GT — 43 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Flanders, Belçika. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 48k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Belçika'deki 95 enerji santrali arasında #47. sıradadır. Ölçülen 316,914 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 74k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Belçika elektriğinin yaklaşık %21.5'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 150 gCO₂/kWh (%72.0 düşük karbonlu) (2025).

43MW kurulu kapasite
48,430enerji sağlanan hane (tahmini)
316,914t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002290.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisZwijndrecht Lanxess GT WRI
ÜlkeBelçika · Flanders WRI
Koordinatlar51.2382, 4.3408 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite43 MW GEM · 2026 · L100000400040; üretim kompleksinin bir parçası
CO₂ emisyonları316,914 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#47 / 95 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#25 / 35 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.34× · 128 MW · n=35 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri48,430 hesaplandı
İklim10.4°C · HDD 2,761 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 28/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

SahibiMevcut değil veri setinde yok
Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Zwijndrecht Lanxess power station için 58 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400040; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

43 MW'de, Zwijndrecht Lanxess GT Belçika'daki gaz santrallarının medyanı altında 128 MW'dedir. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

316,914 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

74kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
43kevlerin yıllık enerji tüketimi
5.3 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Belçika'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Seraing power station: 1,170 MW1kSeraing po…Dils Energie power station: 920 MW920Dils Energ…Awirs power station: 875 MW875Awirs powe…Manage Seneffe power station: 870 MW870Manage Sen…HERDERSBRUG STEG: 465 MW465HERDERSBRU…DROGENBOS TGV: 460 MW460DROGENBOS …Amercoeur 1 R TGV: 451 MW451Amercoeur …T-power Beringen: 422 MW422T-power Be…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 51.2°N.

10.4°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,761ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
9 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 4 °CJF: 4 °CFM: 6 °CMA: 9 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 15 °CSO: 11 °CON: 7 °CND: 4 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %12 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 56/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
28/100çevresel şiddet endeksi
14.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
89 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Belçika'deki 35 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #25. en büyüğü.

Belçika'de bu veri setinde 35 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 8,938 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 51.2382, 4.3408 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Zwijndrecht Lanxess GT ne tür bir santraldir?

Zwijndrecht Lanxess GT — 43 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Flanders, Belçika.

Zwijndrecht Lanxess GT kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 48,430 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Zwijndrecht Lanxess GT ne kadar CO₂ salar?

Zwijndrecht Lanxess GT yılda yaklaşık 316,914 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.