Ana sayfa / Asya / Çin / Yunnan Shidi River 1st Level

Yunnan Shidi River 1st Level

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Yunnan, Çin. Koordinatlar: 26.9594, 98.8425.

hidroelektrikYunnanÇin

Yunnan Shidi River 1st Level — 30 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Yunnan, Çin. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 30k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #4509. sıradadır. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Çin elektriğinin yaklaşık %13.2'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

30MW kurulu kapasite
30,034enerji sağlanan hane (tahmini)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1071878.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisYunnan Shidi River 1st Level WRI
ÜlkeÇin · Yunnan WRI
Koordinatlar26.9594, 98.8425 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite30 MW GEM · 2026 · L100001063089; üretim ünitesi

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#4509 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#440 / 947 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.25× · 24 MW · n=947 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri30,034 hesaplandı
İklim10.2°C · HDD 2,819 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 25/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

SahibiMevcut değil veri setinde yok
Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100001063089; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

30 MW'de, Yunnan Shidi River 1st Level Çin'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 24 MW'dedir. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Çin'deki en büyük hidroelektrik santralleriyle kapasite karşılaştırması

Three Gorges Dam: 22,500 MW22kThree Gorg…Xiluodu: 13,860 MW14kXiluoduBaihetan Dam: 13,050 MW13kBaihetan D…Xiangjiaba: 7,750 MW8kXiangjiabaNuozhadu: 5,850 MW6kNuozhaduLongtan: 4,900 MW5kLongtanJinping II: 4,800 MW5kJinping IIAhai: 4,750 MW5kAhai

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: subtropikal yayla (Köppen Cwb). Enlem: 27.0°N.

10.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,819ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
2,675 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 3 °CJF: 4 °CFM: 7 °CMA: 9 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 16 °CJA: 16 °CAS: 15 °CSO: 12 °CON: 7 °CND: 4 °CD16 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %15 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 57/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
25/100çevresel şiddet endeksi
13.6°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
957 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 947 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #440. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 947 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 262,337 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 26.9594, 98.8425 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Yunnan Shidi River 1st Level ne tür bir santraldir?

Yunnan Shidi River 1st Level — 30 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Yunnan, Çin.

Yunnan Shidi River 1st Level kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 30,034 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.