Yeosu

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Jeollanam-do, Güney Kore. Koordinatlar: 34.8393, 127.6908.

kömürJeollanam-doGüney KoreCO₂ model edilmiş

Yeosu — 679 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Jeollanam-do, Güney Kore. Verilerde belirtilen sahibi: Korea South East Power (KOSEP). kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 850k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Güney Kore'deki 216 enerji santrali arasında #59. sıradadır. 2011 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 15 yaşındadır — görece modern. Model edilmiş yıllık emisyonları 3,049,100 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 711k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Güney Kore elektriğinin yaklaşık %31.1'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 417 gCO₂/kWh (%40.0 düşük karbonlu) (2025).

679MW kurulu kapasite
849,720enerji sağlanan hane (tahmini)
3,049,100t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2011devreye alma (~15 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1000189.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisYeosu WRI
ÜlkeGüney Kore · Jeollanam-do WRI
Koordinatlar34.8393, 127.6908 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite679 MW GEM · 2026 · L100000103476; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiKorea South East Power (KOSEP) WRI
Devreye alınma2011 WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları3,049,100 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#59 / 216 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#14 / 34 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.70× · 400 MW · n=34 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri849,720 hesaplandı
İklim13.7°C · HDD 2,178 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 44/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000103476; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

679 MW'de, Yeosu Güney Kore'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 400 MW'dedir. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~3,049,100 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

711kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
409kevlerin yıllık enerji tüketimi
51 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Güney Kore'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

Dangjin: 6,040 MW6kDangjinTaean: 5,946 MW6kTaeanYeongheung: 5,080 MW5kYeongheungBoryeong (poryang): 4,400 MW4kBoryeong (…Hadong: 4,000 MW4kHadongSamcheonpo: 3,240 MW3kSamcheonpoGoseong Green power station: 2,080 MW2kGoseong Gr…Anin power station: 2,080 MW2kAnin power…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: nemli subtropikal (kurak kış) (Köppen Cwa). Enlem: 34.8°N.

13.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,178ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
616soğutma derece-günleri (baz 18°C)
111 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 2 °CJF: 3 °CFM: 7 °CMA: 13 °CAM: 17 °CMJ: 21 °CJJ: 24 °CJA: 26 °CAS: 22 °CSO: 16 °CON: 10 °CND: 4 °CD26 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %11 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 46/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz ortamında korozyon.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
44/100çevresel şiddet endeksi
23.7°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
17 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Güney Kore'deki 34 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #14. en büyüğü.

Güney Kore'de bu veri setinde 34 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 46,928 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 34.8393, 127.6908 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Yeosu ne tür bir santraldir?

Yeosu — 679 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Jeollanam-do, Güney Kore, 2011 yılında devreye alındı.

Yeosu kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 849,720 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Yeosu için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Yeosu için belirtilen sahip: Korea South East Power (KOSEP).

Yeosu ne kadar CO₂ salar?

Yeosu için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 3,049,100 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.