Ana sayfa / Asya / Çin / Yangjiang

Yangjiang

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Guangdong, Çin. Koordinatlar: 21.71, 112.26.

nükleerGuangdongÇinCPR-1000basınçlı su reaktörü

Yangjiang — 6,516 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Guangdong, Çin. Verilerde belirtilen sahibi: China General Nuclear Power Group (CGN). kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 15 milyon haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #25. sıradadır. 2014 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 12 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, nükleer, Çin elektriğinin yaklaşık %4.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

6,516MW kurulu kapasite
5inşaat süresi (2008→2013)
14,677,755enerji sağlanan hane (tahmini)
2014devreye alma (~12 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1061027.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisYangjiang WRI
ÜlkeÇin · Guangdong WRI
Koordinatlar21.71, 112.26 WRI
Yakıtnükleer WRI
MW kurulu kapasite6,516 MW GEM · 2026 · L100000500359; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiChina General Nuclear Power Group (CGN) WRI
Devreye alınma2014 WRI
Teknolojibasınçlı su reaktörü WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#25 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#18 / 72 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.30× · 5,000 MW · n=72 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri14,677,755 hesaplandı
İklim22.4°C · HDD 206 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 54/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Yangjiang nuclear power plant için 6,516 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000500359; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

6,516 MW'de, Yangjiang Çin'daki nükleer santrallarının medyanı çok üstünde 5,000 MW'dedir. Teknik olarak basınçlı su reaktörü olarak tanımlanır. Nükleer santrallar, doğrudan CO₂ olmaksızın buhar oluşturmak üzere uranyum bölünürler; sabit taban yük olarak çalışırlar ve çok yüksek kapasite faktörü ile herhangi bir termal santralın en uzun işletme ömürleri vardır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Çin'deki en büyük nükleer santralleriyle kapasite karşılaştırması

Bailong nuclear power plant: 8,100 MW8kBailong nu…Xudapu nuclear power plant: 7,548 MW8kXudapu nuc…Haixing nuclear power plant: 7,500 MW8kHaixing nu…Lianjiang nuclear power plant: 7,500 MW8kLianjiang …Nanyang nuclear power plant: 7,500 MW8kNanyang nu…Xiaomoshan nuclear power plant: 7,500 MW8kXiaomoshan…Lufeng nuclear power plant: 7,400 MW7kLufeng nuc…Jinqimen nuclear power plant: 7,200 MW7kJinqimen n…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: China General Nuclear Power Group (CGN).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: nükleer. Bu tesis bir türbojeneratör için buhar üretmek amacıyla nükleer fisyon ısısını kullanır. İklim sınıfı: nemli subtropikal (kurak kış) (Köppen Cwa). Enlem: 21.7°N.

22.4°Cyıllık ortalama sıcaklık
206ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1,826soğutma derece-günleri (baz 18°C)
90 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 15 °CJF: 16 °CFM: 19 °CMA: 22 °CAM: 26 °CMJ: 28 °CJJ: 28 °CJA: 28 °CAS: 27 °CSO: 24 °CON: 20 °CND: 17 °CD28 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %92 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 17/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
54/100çevresel şiddet endeksi
13.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
4 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 72 nükleer enerji santrali arasında kapasiteye göre #18. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 72 nükleer enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 313,184 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 21.71, 112.26 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Yangjiang ne tür bir santraldir?

Yangjiang — 6,516 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Guangdong, Çin, 2014 yılında devreye alındı.

Yangjiang kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 14,677,755 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Yangjiang için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Yangjiang için belirtilen sahip: China General Nuclear Power Group (CGN).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.