Ana sayfa / Avrupa / Çekya / Vresova TPS power station

Vresova TPS power station

Karlovy Vary, Çekya bölgesinde kömür güç santrali. Yaklaşık konum 50.255816, 12.695936.

kömürKarlovy VaryÇekyasubcriticalCO₂ ölçülmüş

Vresova TPS power station, Karlovy Vary, Çekya bölgesinde 400 MW kapasiteli bir kömür enerji santrali'dir. Sokolovská Uhelná AS [100%] tarafından işletilmektedir. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 501k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çekya'deki 481 enerji santrali arasında #15. sıradadır. 1995 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 31 yaşındadır — köklü bir tesis. Ölçülen 1,243,214 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 290k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Çekya elektriğinin yaklaşık %35.2'ini sağlamaktadır; ulusal ÅŸebeke ortalama 401 gCO₂/kWh (%59.2 düşük karbonlu) (2025).

400MW kurulu kapasite
500,571enerji saÄŸlanan hane (tahmini)
1,243,214t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
1995devreye alma (~31 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GEM_coa_vresovatps_czech.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisVresova TPS power station GEM-coal
ÜlkeÇekya · Karlovy Vary GEM-coal
Koordinatlar50.255816, 12.695936 GEM-coal
Yakıtkömür GEM-coal
MW kurulu kapasite400 MW GEM GCPT; kaynak kaydı
SahibiSokolovská Uhelná AS [100%] GEM-coal
Devreye alınma1995 GEM-coal
Teknolojisubcritical GEM-coal
CO₂ emisyonları1,243,214 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#15 / 481 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#9 / 32 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.42× · 165 MW · n=32 hesaplandı
Beslenen hane eÅŸdeÄŸeri500,571 hesaplandı
İklim7.2°C · HDD 3,922 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 25/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut deÄŸil

GWh raporlanan / yılMevcut deÄŸil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: GEM GCPT; yakıt: GEM GCPT

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

400 MW'de, Vresova TPS power station Çekya'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 165 MW'dedir. Teknik olarak subcritical olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

1,243,214 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

290kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
162kevlerin yıllık enerji tüketimi
21 millionabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Çekya'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

Pocerady power station: 1,000 MW1kPocerady p…Melnik power station: 960 MW960Melnik pow…Chvaletice power station: 820 MW820Chvaletice…Detmarovice power station: 800 MW800Detmarovic…Prunerov: 800 MW800PrunerovTusimice power station: 800 MW800Tusimice p…Ledvice power station: 770 MW770Ledvice po…Kladno: 457 MW457Kladno

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Sokolovská Uhelná AS [100%] tarafından işletilmektedir.

Yerel iklim & termal baÄŸlam

Bu coal santrali bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. temperate oceanic ikliminde (Köppen Cfb) yer almaktadır — Kuzey Yarımküre, enlem 50.3°N — bu, ne kadar enerji üretebileceğini ve çıktısının yıl içinde nasıl değiştiğini belirler.

7.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,922ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
526 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -2 °CJF: -1 °CFM: 2 °CMA: 7 °CAM: 12 °CMJ: 15 °CJJ: 16 °CJA: 16 °CAS: 12 °CSO: 7 °CON: 2 °CND: -1 °CD16 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %60 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 83/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni humidity / wetness.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
25/100çevresel şiddet endeksi
18.3°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
456 kmkıyıya uzaklık

Daha yüksek çevresel şiddet, tam da koruyucu sökülebilir yalıtımın en çok geri ödeme yaptığı yerdir: korunaklı bir mikro-iklim korozyonu, UV ve termal döngü hasarını yavaşlatır ve dış donanımın hizmet ömrünü uzatır. Bu, gösterge niteliğinde bir saha-iklim bağlamıdır — belirli bir santral veya işletmecinin durum değerlendirmesi değildir.

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çekya'deki 32 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #9. en büyüğü.

Çekya'de bu veri setinde 32 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 9,811 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 50.255816, 12.695936 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Vresova TPS power station ne tür bir santraldir?

Vresova TPS power station, Karlovy Vary, Çekya bölgesinde bir 400 MW kömür santralidir, 1995 yılında devreye alındı.

Vresova TPS power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 500,571 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Vresova TPS power station kim tarafından işletiliyor?

Vresova TPS power station, Sokolovská Uhelná AS [100%] tarafından işletilir.

Vresova TPS power station ne kadar CO₂ salar?

Vresova TPS power station yılda yaklaşık 1,243,214 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.