Ana sayfa / Asya / Hindistan / VINDH_CHAL STPS

VINDH_CHAL STPS

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Madhya Pradesh, Hindistan. Koordinatlar: 24.0983, 82.6719.

kömürMadhya PradeshHindistan

VINDH_CHAL STPS — 4,760 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Madhya Pradesh, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: NTPC Limited. 35,136 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 10 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #7. sıradadır. 2002 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 24 yaşındadır — görece modern. Bağlamında, kömür, Hindistan elektriğinin yaklaşık %70.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

4,760MW kurulu kapasite
35,136GWh raporlanan / yıl
10,038,857enerji sağlanan hane
2002devreye alma (~24 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000503.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisVINDH_CHAL STPS WRI
ÜlkeHindistan · Madhya Pradesh WRI
Koordinatlar24.0983, 82.6719 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite4,760 MW GEM · 2026 · L100000102371; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiNTPC Limited WRI
Devreye alınma2002 WRI
GWh raporlanan / yıl35,136 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları35,136,000 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#7 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#4 / 713 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite4.76× · 1,000 MW · n=713 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri10,038,857 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim25.6°C · HDD 23 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 39/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000102371; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

4,760 MW'de, VINDH_CHAL STPS Hindistan'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 1,000 MW'dedir. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2014: 27,594 GWh20142015: 29,047 GWh20152016: 30,015 GWh20162017: 35,116 GWh20172018: 35,136 GWh201835k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: NTPC Limited.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: nemli subtropikal (kurak kış) (Köppen Cwa). Enlem: 24.1°N.

25.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
23ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
2,787soğutma derece-günleri (baz 18°C)
288 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 17 °CJF: 20 °CFM: 25 °CMA: 30 °CAM: 33 °CMJ: 32 °CJJ: 28 °CJA: 28 °CAS: 28 °CSO: 26 °CON: 22 °CND: 18 °CD33 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %99 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 13/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
39/100çevresel şiddet endeksi
15.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
574 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 713 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #4. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 713 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 805,419 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 24.0983, 82.6719 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

VINDH_CHAL STPS ne tür bir santraldir?

VINDH_CHAL STPS — 4,760 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Madhya Pradesh, Hindistan, 2002 yılında devreye alındı.

VINDH_CHAL STPS ne kadar elektrik üretir?

VINDH_CHAL STPS yılda yaklaşık 35,136 GWh elektrik üretir.

VINDH_CHAL STPS kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 10,038,857 haneye yetecek düzeydedir.

VINDH_CHAL STPS için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde VINDH_CHAL STPS için belirtilen sahip: NTPC Limited.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.