Ana sayfa / Avrupa / İspanya / VILLARINO 4

VILLARINO 4

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Castille and Leon, İspanya. Koordinatlar: 41.2669, -6.3078.

hidroelektrikCastille and Leonİspanya

VILLARINO 4 — 850.9 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Castille and Leon, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: IBERDROLA GENERACION S.A.. 1,160 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 331k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #29. sıradadır. 1970 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 56 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, İspanya elektriğinin yaklaşık %11.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

850.9MW kurulu kapasite
1,160GWh raporlanan / yıl
331,428enerji sağlanan hane
1970devreye alma (~56 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1008033.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisVILLARINO 4 WRI
Ülkeİspanya · Castille and Leon WRI
Koordinatlar41.2669, -6.3078 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite850.9 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiIBERDROLA GENERACION S.A. WRI
Devreye alınma1970 WRI
GWh raporlanan / yıl1,160 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#29 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#4 / 124 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite15.41× · 55.2 MW · n=124 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri331,428 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim12.2°C · HDD 2,277 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 26/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

850.9 MW'de, VILLARINO 4 İspanya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 55.2 MW'dedir. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 1,235 GWh20152016: 1,766 GWh20162017: 1,160 GWh20172k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: ılık yazlı Akdeniz (Köppen Csb). Enlem: 41.3°N.

12.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,277ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
177soğutma derece-günleri (baz 18°C)
746 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 5 °CJF: 6 °CFM: 8 °CMA: 10 °CAM: 13 °CMJ: 18 °CJJ: 21 °CJA: 21 °CAS: 18 °CSO: 13 °CON: 8 °CND: 6 °CD21 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %7 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 47/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
26/100çevresel şiddet endeksi
16.3°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
179 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 124 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #4. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 124 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 15,680 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 41.2669, -6.3078 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

VILLARINO 4 ne tür bir santraldir?

VILLARINO 4 — 850.9 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Castille and Leon, İspanya, 1970 yılında devreye alındı.

VILLARINO 4 ne kadar elektrik üretir?

VILLARINO 4 yılda yaklaşık 1,160 GWh elektrik üretir.

VILLARINO 4 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 331,428 haneye yetecek düzeydedir.

VILLARINO 4 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde VILLARINO 4 için belirtilen sahip: IBERDROLA GENERACION S.A..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.