Ana sayfa / Avrupa / Avusturya / Vienna-Freudenau

Vienna-Freudenau

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Lower Austria, Avusturya. Koordinatlar: 48.1766, 16.4814.

hidroelektrikLower AustriaAvusturya

Vienna-Freudenau — 172 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Lower Austria, Avusturya. Verilerde belirtilen sahibi: Verbund. 1,074 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 307k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Avusturya'deki 131 enerji santrali arasında #33. sıradadır. 1999 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 27 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Avusturya elektriğinin yaklaşık %51.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 117 gCO₂/kWh (%83.6 düşük karbonlu) (2025).

172MW kurulu kapasite
1,074GWh raporlanan / yıl
306,771enerji sağlanan hane
1999devreye alma (~27 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1005267.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisVienna-Freudenau WRI
ÜlkeAvusturya · Lower Austria WRI
Koordinatlar48.1766, 16.4814 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite172 MW GEM · 2026 · L100000600102; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiVerbund WRI
Devreye alınma1999 WRI
GWh raporlanan / yıl1,074 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#33 / 131 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#21 / 96 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite5.73× · 30 MW · n=96 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri306,771 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim10.1°C · HDD 3,005 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 27/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000600102; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

172 MW'de, Vienna-Freudenau Avusturya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 30 MW'dedir. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 964 GWh20152016: 1,070 GWh20162017: 1,074 GWh20171k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Verbund. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 48.2°N.

10.1°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,005ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
128soğutma derece-günleri (baz 18°C)
172 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 0 °CJF: 1 °CFM: 6 °CMA: 10 °CAM: 15 °CMJ: 18 °CJJ: 20 °CJA: 20 °CAS: 16 °CSO: 10 °CON: 4 °CND: 1 °CD20 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %22 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 63/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
27/100çevresel şiddet endeksi
20.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
365 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Avusturya'deki 96 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #21. en büyüğü.

Avusturya'de bu veri setinde 96 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 9,237 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 48.1766, 16.4814 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Vienna-Freudenau ne tür bir santraldir?

Vienna-Freudenau — 172 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Lower Austria, Avusturya, 1999 yılında devreye alındı.

Vienna-Freudenau ne kadar elektrik üretir?

Vienna-Freudenau yılda yaklaşık 1,074 GWh elektrik üretir.

Vienna-Freudenau kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 306,771 haneye yetecek düzeydedir.

Vienna-Freudenau için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Vienna-Freudenau için belirtilen sahip: Verbund.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.