Ana sayfa / Güney Amerika / Brezilya / Ventos de Tianguá

Ventos de Tianguá

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Ceara, Brezilya. Koordinatlar: -3.8711, -41.1878.

rüzgârCearaBrezilyakarasal kurulum

Ventos de Tianguá — 25.4 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Ceara, Brezilya. Verilerde belirtilen sahibi: Echoenergia [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 22k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Brezilya'deki 2,572 enerji santrali arasında #888. sıradadır. 2016 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 10 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, rüzgâr, Brezilya elektriğinin yaklaşık %15.7'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 110 gCO₂/kWh (%88.7 düşük karbonlu) (2025).

25.4MW kurulu kapasite
21,614enerji sağlanan hane (tahmini)
2016devreye alma (~10 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id BRA0030585.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisVentos de Tianguá WRI
ÜlkeBrezilya · Ceara WRI
Koordinatlar-3.8711, -41.1878 WRI
Yakıtrüzgâr WRI
MW kurulu kapasite25.4 MW GEM · 2026 · L100000905142; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiEchoenergia [100%] WRI
Devreye alınma2016 WRI
Teknolojikarasal kurulum WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#888 / 2572 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#240 / 412 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.93× · 27.2 MW · n=412 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri21,614 hesaplandı
İklim22.5°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 39/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Ventos De Tianguá wind farm için 141 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000905142; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

25.4 MW'de, Ventos de Tianguá Brezilya'daki rüzgâr santrallarının medyanı yaklaşık 27.2 MW'dedir. Teknik olarak karasal kurulum olarak tanımlanır. Rüzgar türbinleri, hareket eden havayı elektriğe dönüştürür; çıktı değişkendir ve siteye bağlıdır, modern türbinler birçok şebekede en düşük yeni üretim maliyetlerinden bazılarını sunmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Brezilya'deki en büyük rüzgâr santralleriyle kapasite karşılaştırması

Praia Formosa: 105 MW105Praia Form…Alegria II: 101 MW101Alegria IIParque Eólico Elebrás Cidreira 1: 70 MW70Parque Eól…Miassaba 3: 68 MW68Miassaba 3Rei dos Ventos 3: 60 MW60Rei dos Ve…Rei dos Ventos 1: 58 MW58Rei dos Ve…Canoa Quebrada: 57 MW57Canoa Queb…Eólica Icaraizinho: 55 MW55Eólica Ica…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Echoenergia [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: rüzgâr. Bu tesis türbin rotorları aracılığıyla rüzgârın kinetik enerjisini elektriğe dönüştürür. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen Aw). Enlem: 3.9°S.

22.5°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1,647soğutma derece-günleri (baz 18°C)
711 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 23 °CJF: 22 °CFM: 22 °CMA: 22 °CAM: 22 °CMJ: 22 °CJJ: 22 °CJA: 22 °CAS: 23 °CSO: 23 °CON: 24 °CND: 23 °CD24 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
39/100çevresel şiddet endeksi
2.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
133 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Brezilya'deki 412 rüzgâr enerji santrali arasında kapasiteye göre #240. en büyüğü.

Brezilya'de bu veri setinde 412 rüzgâr enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 10,300 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından -3.8711, -41.1878 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Ventos de Tianguá ne tür bir santraldir?

Ventos de Tianguá — 25.4 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Ceara, Brezilya, 2016 yılında devreye alındı.

Ventos de Tianguá kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 21,614 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Ventos de Tianguá için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Ventos de Tianguá için belirtilen sahip: Echoenergia [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.