Ana sayfa / Avrupa / Portekiz / Vale de Moura

Vale de Moura

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Andalusia, Portekiz. Koordinatlar: 38.13, -7.255.

güneşAndalusiaPortekizPV

Vale de Moura — 28.8 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Andalusia, Portekiz. Verilerde belirtilen sahibi: Hyperion Renewables [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 12k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Portekiz'deki 480 enerji santrali arasında #85. sıradadır. 2019 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 7 yaşındadır — yakın zamanda inşa edilmiş. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, güneş, Portekiz elektriğinin yaklaşık %17.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 128 gCO₂/kWh (%81.0 düşük karbonlu) (2025).

28.8MW kurulu kapasite
12,253enerji sağlanan hane (tahmini)
2019devreye alma (~7 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WKS0071741.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisVale de Moura WRI
ÜlkePortekiz · Andalusia WRI
Koordinatlar38.13, -7.255 WRI
Yakıtgüneş WRI
MW kurulu kapasite28.8 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiHyperion Renewables [100%] WRI
Devreye alınma2019 WRI
TeknolojiPV WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#85 / 480 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#4 / 72 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite12.52× · 2.3 MW · n=72 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri12,253 hesaplandı
İklim16.4°C · HDD 1,170 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 34/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

28.8 MW'de, Vale de Moura Portekiz'daki güneş santrallarının medyanı çok üstünde 2.3 MW'dedir. Teknik olarak PV olarak tanımlanır. Güneş fotovoltaiği, hareketli parçaları veya yakıtı olmaksızın güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürür; çıktı günün saati ve hava durumuna göre değişir, bu nedenle depolama veya esnek yedekle eşleştirilir.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Portekiz'deki en büyük güneş santralleriyle kapasite karşılaştırması

Solara4: 219 MW219Solara4Ourique: 62 MW62OuriqueAmareleja: 46 MW46AmarelejaVale de Moura: 29 MW29Vale de Mo…Avalades: 16 MW16AvaladesMontijo: 13 MW13MontijoCabrela: 13 MW13CabrelaCanha/Alpenduradas: 12 MW12Canha/Alpe…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Hyperion Renewables [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: güneş. Bu tesis fotovoltaik panellerle güneş ışığını doğrudan elektriğe çevirir. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 38.1°N.

16.4°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,170ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
616soğutma derece-günleri (baz 18°C)
205 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 10 °CJF: 11 °CFM: 13 °CMA: 14 °CAM: 17 °CMJ: 21 °CJJ: 24 °CJA: 24 °CAS: 22 °CSO: 18 °CON: 13 °CND: 10 °CD24 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %52 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 28/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

Güneş PV, 25°C hücre sıcaklığının üzerinde her °C için yaklaşık %0,35 güç kaybeder — buradaki sıcak mevsim zirvelerinde yaklaşık %0.0 (tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
34/100çevresel şiddet endeksi
14.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
101 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Portekiz'deki 72 güneş enerji santrali arasında kapasiteye göre #4. en büyüğü.

Portekiz'de bu veri setinde 72 güneş enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 642 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

  • Amareleja · güneş · 46 MW · Extremadura
  • Pedrógão · hidroelektrik · 10 MW · Beja
  • Serpa · güneş · 11 MW · Beja
  • Serpa · hidroelektrik · 1.7 MW · Beja
  • Alconchel · güneş · 10 MW · Extremadura
  • Ager · güneş · 11.3 MW · Extremadura

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 38.13, -7.255 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Vale de Moura ne tür bir santraldir?

Vale de Moura — 28.8 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Andalusia, Portekiz, 2019 yılında devreye alındı.

Vale de Moura kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 12,253 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Vale de Moura için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Vale de Moura için belirtilen sahip: Hyperion Renewables [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.