Ana sayfa / Avrupa / Polonya / Turów

Turów

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Saxony, Polonya. Koordinatlar: 50.9482, 14.9128.

kömürSaxonyPolonyakritik altı buhar koşullarıCO₂ model edilmiş

Turów — 1,948 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Saxony, Polonya. Verilerde belirtilen sahibi: Polska Grupa Energetyczna SA. 6,746 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 1.9 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Polonya'deki 244 enerji santrali arasında #5. sıradadır. 1962 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 64 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Model edilmiş yıllık emisyonları 8,432,900 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 2.0 milyon otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Polonya elektriğinin yaklaşık %50.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 589 gCO₂/kWh (%31.5 düşük karbonlu) (2025).

1,948MW kurulu kapasite
6,746GWh raporlanan / yıl
1,927,342enerji sağlanan hane
8,432,900t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
1962devreye alma (~64 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1019036.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTurów WRI
ÜlkePolonya · Saxony WRI
Koordinatlar50.9482, 14.9128 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite1,948 MW GEM · 2026 · L100000103210; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiPolska Grupa Energetyczna SA WRI
Devreye alınma1962 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI
GWh raporlanan / yıl6,746 GWh·a⁻¹ WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları8,432,900 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#5 / 244 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#3 / 91 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite12.99× · 150 MW · n=91 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,927,342 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim8.2°C · HDD 3,547 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 25/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Turów power station için 1,948 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000103210; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,948 MW'de, Turów Polonya'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 150 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~8,432,900 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

2.0 milyonbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
1.1 milyonevlerin yıllık enerji tüketimi
141 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2015: 7,353 GWh20152016: 7,369 GWh20162017: 6,746 GWh20177k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 50.9°N.

8.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,547ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
299 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -1 °CJF: 0 °CFM: 4 °CMA: 8 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 17 °CJA: 17 °CAS: 13 °CSO: 9 °CON: 3 °CND: 0 °CD17 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %44 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 77/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
25/100çevresel şiddet endeksi
18.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
386 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Polonya'deki 91 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #3. en büyüğü.

Polonya'de bu veri setinde 91 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 44,220 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 50.9482, 14.9128 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Turów ne tür bir santraldir?

Turów — 1,948 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Saxony, Polonya, 1962 yılında devreye alındı.

Turów ne kadar elektrik üretir?

Turów yılda yaklaşık 6,746 GWh elektrik üretir.

Turów kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,927,342 haneye yetecek düzeydedir.

Turów için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Turów için belirtilen sahip: Polska Grupa Energetyczna SA.

Turów ne kadar CO₂ salar?

Turów için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 8,432,900 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.