Ana sayfa / Avrupa / İsveç / Trängslet

Trängslet

Dalarna, İsveç bölgesinde hidroelektrik güç santrali. Yaklaşık konum 61.3811, 13.7312.

hidroelektrikDalarnaİsveçconventional storage

Trängslet, Dalarna, İsveç bölgesinde 329 MW kapasiteli bir hidroelektrik enerji santrali'dir. Fortum tarafından işletilmektedir. 547 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 156k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İsveç'deki 178 enerji santrali arasında #15. sıradadır. 1960 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 66 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, İsveç elektriğinin yaklaşık %40.0'ini sağlamaktadır; ulusal ÅŸebeke ortalama 35 gCO₂/kWh (%98.8 düşük karbonlu) (2025).

329MW kurulu kapasite
547GWh raporlanan / yıl
156,400enerji saÄŸlanan hane
1960devreye alma (~66 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1019384.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTrängslet WRI
Ülkeİsveç · Dalarna WRI
Koordinatlar61.3811, 13.7312 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite329 MW GEM · 2026 · L100000603469; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiFortum WRI
Devreye alınma1960 WRI
Teknolojiconventional storage WRI
GWh raporlanan / yıl547 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#15 / 178 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#8 / 142 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite9.40× · 35 MW · n=142 hesaplandı
Beslenen hane eÅŸdeÄŸeri156,400 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim2.1°C · HDD 5,772 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 24/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut deÄŸil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000603469; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

329 MW'de, Trängslet İsveç'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 35 MW'dedir. Teknik olarak conventional storage olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2016: 585 GWh20162017: 547 GWh2017585 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Fortum tarafından işletilmektedir. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal baÄŸlam

Bu hydro santrali hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. subarctic (boreal) ikliminde (Köppen Dfc) yer almaktadır — Kuzey Yarımküre, enlem 61.4°N — bu, ne kadar enerji üretebileceğini ve çıktısının yıl içinde nasıl değiştiğini belirler.

2.1°Cyıllık ortalama sıcaklık
5,772ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
425 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -9 °CJF: -8 °CFM: -4 °CMA: 1 °CAM: 8 °CMJ: 12 °CJJ: 14 °CJA: 12 °CAS: 8 °CSO: 2 °CON: -4 °CND: -8 °CD14 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %135 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 98/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni humidity / wetness.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
24/100çevresel şiddet endeksi
23.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
288 kmkıyıya uzaklık

Daha yüksek çevresel şiddet, tam da koruyucu sökülebilir yalıtımın en çok geri ödeme yaptığı yerdir: korunaklı bir mikro-iklim korozyonu, UV ve termal döngü hasarını yavaşlatır ve dış donanımın hizmet ömrünü uzatır. Bu, gösterge niteliğinde bir saha-iklim bağlamıdır — belirli bir santral veya işletmecinin durum değerlendirmesi değildir.

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İsveç'deki 142 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #8. en büyüğü.

İsveç'de bu veri setinde 142 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 12,709 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 61.3811, 13.7312 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Trängslet ne tür bir santraldir?

Trängslet, Dalarna, İsveç bölgesinde bir 329 MW hidroelektrik santralidir, 1960 yılında devreye alındı.

Trängslet ne kadar elektrik üretir?

Trängslet yılda yaklaşık 547 GWh elektrik üretir.

Trängslet kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 156,400 haneye yetecek düzeydedir.

Trängslet kim tarafından işletiliyor?

Trängslet, Fortum tarafından işletilir.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.