TRILLO

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Castille-La Mancha, İspanya. Koordinatlar: 40.7016, -2.6227.

nükleerCastille-La ManchaİspanyaPWR 3 Loopbasınçlı su reaktörü

TRILLO — 1,066 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Castille-La Mancha, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: IBERDROLA GENERACION S.A.. 7,983 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 2.3 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #18. sıradadır. 1988 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 38 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, nükleer, İspanya elektriğinin yaklaşık %18.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

1,066MW kurulu kapasite
9inşaat süresi (1979→1988)
7,983GWh raporlanan / yıl
2,280,771enerji sağlanan hane
1988devreye alma (~38 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1007993.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTRILLO WRI
Ülkeİspanya · Castille-La Mancha WRI
Koordinatlar40.7016, -2.6227 WRI
Yakıtnükleer WRI
MW kurulu kapasite1,066 MW GEM · 2026 · L100000500105; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiIBERDROLA GENERACION S.A. WRI
Devreye alınma1988 WRI
Teknolojibasınçlı su reaktörü WRI
GWh raporlanan / yıl7,983 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#18 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#7 / 10 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.98× · 1,087 MW · n=10 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri2,280,771 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim12.3°C · HDD 2,369 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 28/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000500105; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,066 MW'de, TRILLO İspanya'daki nükleer santrallarının medyanı yaklaşık 1,087 MW'dedir. Teknik olarak basınçlı su reaktörü olarak tanımlanır. Nükleer santrallar, doğrudan CO₂ olmaksızın buhar oluşturmak üzere uranyum bölünürler; sabit taban yük olarak çalışırlar ve çok yüksek kapasite faktörü ile herhangi bir termal santralın en uzun işletme ömürleri vardır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 7,903 GWh20152016: 7,980 GWh20162017: 7,983 GWh20178k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: nükleer. Bu tesis bir türbojeneratör için buhar üretmek amacıyla nükleer fisyon ısısını kullanır. İklim sınıfı: ılık yazlı Akdeniz (Köppen Csb). Enlem: 40.7°N.

12.3°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,369ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
306soğutma derece-günleri (baz 18°C)
952 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 4 °CJF: 5 °CFM: 8 °CMA: 10 °CAM: 14 °CMJ: 19 °CJJ: 23 °CJA: 22 °CAS: 18 °CSO: 12 °CON: 8 °CND: 5 °CD23 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %4 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 49/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
28/100çevresel şiddet endeksi
18.6°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
199 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 10 nükleer enerji santrali arasında kapasiteye göre #7. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 10 nükleer enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 11,959 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 40.7016, -2.6227 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

TRILLO ne tür bir santraldir?

TRILLO — 1,066 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Castille-La Mancha, İspanya, 1988 yılında devreye alındı.

TRILLO ne kadar elektrik üretir?

TRILLO yılda yaklaşık 7,983 GWh elektrik üretir.

TRILLO kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 2,280,771 haneye yetecek düzeydedir.

TRILLO için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde TRILLO için belirtilen sahip: IBERDROLA GENERACION S.A..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.