Ana sayfa / Avrupa / Romanya / TPP Progresu

TPP Progresu

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Ilfov, Romanya. Koordinatlar: 44.372, 26.1073.

gazIlfovRomanyaCCGT · HRSGCO₂ ölçülmüş

TPP Progresu — 200 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Ilfov, Romanya. Verilerde belirtilen sahibi: Electrocentrale Bucureşti SA [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 225k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Romanya'deki 97 enerji santrali arasında #33. sıradadır. 1964 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 62 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Ölçülen 283,226 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 66k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Romanya elektriğinin yaklaşık %18.7'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 251 gCO₂/kWh (%67.5 düşük karbonlu) (2025).

200MW kurulu kapasite
4HRSG ünite(leri)
225,257enerji sağlanan hane (tahmini)
283,226t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
1964devreye alma (~62 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1019116.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTPP Progresu WRI
ÜlkeRomanya · Ilfov WRI
Koordinatlar44.372, 26.1073 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite200 MW GEM · 2026 · L100000400601; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiElectrocentrale Bucureşti SA [100%] WRI
Devreye alınma1964 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI
CO₂ emisyonları283,226 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#33 / 97 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#13 / 26 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.00× · 200 MW · n=26 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri225,257 hesaplandı
İklim10.8°C · HDD 2,943 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 31/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400601; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

200 MW'de, TPP Progresu Romanya'daki gaz santrallarının medyanı yaklaşık 200 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

283,226 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

66kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
38kevlerin yıllık enerji tüketimi
4.7 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Romanya'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

TPP CCCC Petrom Brazi: 920 MW920TPP CCCC P…TPP Iernut: 751 MW751TPP IernutHefaistos power station: 500 MW500Hefaistos …Bucharest-Vest power station: 436 MW436Bucharest-…TPP Braila: 413 MW413TPP BrailaTPP Galati: 375 MW375TPP GalatiTPP Bucuresti Vest: 298 MW298TPP Bucure…Craiova II power station: 295 MW295Craiova II…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Electrocentrale Bucureşti SA [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: nemli subtropikal (Köppen Cfa). Enlem: 44.4°N.

10.8°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,943ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
318soğutma derece-günleri (baz 18°C)
55 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -2 °CJF: 0 °CFM: 6 °CMA: 11 °CAM: 17 °CMJ: 20 °CJJ: 22 °CJA: 22 °CAS: 17 °CSO: 11 °CON: 4 °CND: 0 °CD22 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %20 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 61/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
31/100çevresel şiddet endeksi
24.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
261 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Romanya'deki 26 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #13. en büyüğü.

Romanya'de bu veri setinde 26 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 6,358 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 44.372, 26.1073 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

TPP Progresu ne tür bir santraldir?

TPP Progresu — 200 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Ilfov, Romanya, 1964 yılında devreye alındı.

TPP Progresu kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 225,257 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

TPP Progresu için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde TPP Progresu için belirtilen sahip: Electrocentrale Bucureşti SA [100%].

TPP Progresu ne kadar CO₂ salar?

TPP Progresu yılda yaklaşık 283,226 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.