Ana sayfa / Avrupa / Romanya / TPP Galati

TPP Galati

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Galati, Romanya. Koordinatlar: 45.436, 27.9814.

gazGalatiRomanyabuhar türbini

TPP Galati — 375 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Galati, Romanya. Verilerde belirtilen sahibi: SC Electrocentrale Galati SA [100%]. 170 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 48k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Romanya'deki 97 enerji santrali arasında #18. sıradadır. 1975 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 51 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Bağlamında, gaz, Romanya elektriğinin yaklaşık %18.7'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 251 gCO₂/kWh (%67.5 düşük karbonlu) (2025).

375MW kurulu kapasite
170GWh raporlanan / yıl
48,428enerji sağlanan hane
1975devreye alma (~51 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1019102.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTPP Galati WRI
ÜlkeRomanya · Galati WRI
Koordinatlar45.436, 27.9814 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite375 MW GEM · 2026 · L100000400615; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiSC Electrocentrale Galati SA [100%] WRI
Devreye alınma1975 WRI
Teknolojibuhar türbini WRI
GWh raporlanan / yıl170 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları67,800 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#18 / 97 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#6 / 26 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.88× · 200 MW · n=26 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri48,428 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim10.9°C · HDD 2,904 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 35/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400615; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

375 MW'de, TPP Galati Romanya'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 200 MW'dedir. Teknik olarak buhar türbini olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 80 GWh20152016: 99 GWh20162017: 170 GWh2017170 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: SC Electrocentrale Galati SA [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: nemli subtropikal (Köppen Cfa). Enlem: 45.4°N.

10.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,904ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
336soğutma derece-günleri (baz 18°C)
10 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -1 °CJF: 0 °CFM: 5 °CMA: 11 °CAM: 17 °CMJ: 21 °CJJ: 22 °CJA: 22 °CAS: 17 °CSO: 12 °CON: 5 °CND: 0 °CD22 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %18 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 60/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
35/100çevresel şiddet endeksi
23.8°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
145 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Romanya'deki 26 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #6. en büyüğü.

Romanya'de bu veri setinde 26 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 6,358 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 45.436, 27.9814 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

TPP Galati ne tür bir santraldir?

TPP Galati — 375 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Galati, Romanya, 1975 yılında devreye alındı.

TPP Galati ne kadar elektrik üretir?

TPP Galati yılda yaklaşık 170 GWh elektrik üretir.

TPP Galati kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 48,428 haneye yetecek düzeydedir.

TPP Galati için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde TPP Galati için belirtilen sahip: SC Electrocentrale Galati SA [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.