Ana sayfa / Asya / Çin / Tongliao power station

Tongliao power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Inner Mongolia, Çin. Koordinatlar: 43.6704, 122.1543.

kömürInner MongoliaÇinkritik altı buhar koşullarıCO₂ model edilmiş

Tongliao power station — 2,370 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Inner Mongolia, Çin. Verilerde belirtilen sahibi: Mengdong Energy Group. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 3.0 milyon haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #259. sıradadır. 1997 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 29 yaşındadır — köklü bir tesis. Model edilmiş yıllık emisyonları 7,136,800 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 1.7 milyon otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Çin elektriğinin yaklaşık %54.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

2,370MW kurulu kapasite
2,965,885enerji sağlanan hane (tahmini)
7,136,800t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
1997devreye alma (~29 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1070660.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTongliao power station WRI
ÜlkeÇin · Inner Mongolia WRI
Koordinatlar43.6704, 122.1543 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite2,370 MW GEM · 2026 · L100000100954; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiMengdong Energy Group WRI
Devreye alınma1997 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları7,136,800 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#259 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#161 / 1907 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite3.39× · 700 MW · n=1907 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri2,965,885 hesaplandı
İklim7.0°C · HDD 4,448 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 34/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Tongliao power station için 2,370 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000100954; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

2,370 MW'de, Tongliao power station Çin'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 700 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~7,136,800 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

1.7 milyonbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
958kevlerin yıllık enerji tüketimi
119 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Çin'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

East Hope Metals Wucaiwan power station: 7,000 MW7kEast Hope …Datang Tuoketuo power station: 6,720 MW7kDatang Tuo…Togtoh power station: 6,720 MW7kTogtoh pow…Ying Long Shan power station: 6,300 MW6kYing Long …Jiaxing power station: 6,030 MW6kJiaxing po…Guazhou Changle power station: 6,000 MW6kGuazhou Ch…Guodian Yulin Jingbian power station: 6,000 MW6kGuodian Yu…Guoxin Dafeng power station: 6,000 MW6kGuoxin Daf…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Mengdong Energy Group.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: muson sıcak yazlı karasal (Köppen Dwa). Enlem: 43.7°N.

7.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
4,448ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
458soğutma derece-günleri (baz 18°C)
179 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -13 °CJF: -9 °CFM: -1 °CMA: 9 °CAM: 16 °CMJ: 22 °CJJ: 24 °CJA: 23 °CAS: 16 °CSO: 8 °CON: -2 °CND: -10 °CD24 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %81 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 90/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni ısıl çevrimler.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
34/100çevresel şiddet endeksi
37.3°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
318 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 1907 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #161. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 1907 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 1,882,493 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 43.6704, 122.1543 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Tongliao power station ne tür bir santraldir?

Tongliao power station — 2,370 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Inner Mongolia, Çin, 1997 yılında devreye alındı.

Tongliao power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 2,965,885 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Tongliao power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Tongliao power station için belirtilen sahip: Mengdong Energy Group.

Tongliao power station ne kadar CO₂ salar?

Tongliao power station için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 7,136,800 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.