Ana sayfa / Avrupa / Belçika / TIHANGE 1N

TIHANGE 1N

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Wallonia, Belçika. Koordinatlar: 50.5342, 5.2751.

nükleerWalloniaBelçikaWH 3LPbasınçlı su reaktörü

TIHANGE 1N — 962 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Wallonia, Belçika. Verilerde belirtilen sahibi: Engie Electrabel [100%]. 1,775 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 507k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Belçika'deki 95 enerji santrali arasında #6. sıradadır. 1975 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 51 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, nükleer, Belçika elektriğinin yaklaşık %33.1'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 150 gCO₂/kWh (%72.0 düşük karbonlu) (2025).

962MW kurulu kapasite
5inşaat süresi (1970→1975)
1,775GWh raporlanan / yıl
507,228enerji sağlanan hane
1975devreye alma (~51 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002275.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTIHANGE 1N WRI
ÜlkeBelçika · Wallonia WRI
Koordinatlar50.5342, 5.2751 WRI
Yakıtnükleer WRI
MW kurulu kapasite962 MW GEM · 2026 · L100000500099; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiEngie Electrabel [100%] WRI
Devreye alınma1975 WRI
Teknolojibasınçlı su reaktörü WRI
GWh raporlanan / yıl1,775 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#6 / 95 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#3 / 4 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri507,228 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim9.1°C · HDD 3,232 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 23/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000500099; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

Teknik olarak basınçlı su reaktörü olarak tanımlanır. Nükleer santrallar, doğrudan CO₂ olmaksızın buhar oluşturmak üzere uranyum bölünürler; sabit taban yük olarak çalışırlar ve çok yüksek kapasite faktörü ile herhangi bir termal santralın en uzun işletme ömürleri vardır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 3,036 GWh20152016: 1,344 GWh20162017: 1,775 GWh20173k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Engie Electrabel [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: nükleer. Bu tesis bir türbojeneratör için buhar üretmek amacıyla nükleer fisyon ısısını kullanır. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 50.5°N.

9.1°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,232ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
256 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 2 °CJF: 2 °CFM: 5 °CMA: 8 °CAM: 12 °CMJ: 15 °CJJ: 17 °CJA: 17 °CAS: 14 °CSO: 10 °CON: 5 °CND: 3 °CD17 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %31 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 69/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
23/100çevresel şiddet endeksi
15.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
178 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Belçika'deki 4 nükleer enerji santrali arasında kapasiteye göre #3. en büyüğü.

Belçika'de bu veri setinde 4 nükleer enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 5,982 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 50.5342, 5.2751 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

TIHANGE 1N ne tür bir santraldir?

TIHANGE 1N — 962 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Wallonia, Belçika, 1975 yılında devreye alındı.

TIHANGE 1N ne kadar elektrik üretir?

TIHANGE 1N yılda yaklaşık 1,775 GWh elektrik üretir.

TIHANGE 1N kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 507,228 haneye yetecek düzeydedir.

TIHANGE 1N için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde TIHANGE 1N için belirtilen sahip: Engie Electrabel [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.