Ana sayfa / Asya / Çin / Tianfu South power station

Tianfu South power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Xinjiang Uygur Zizhiqu, Çin. Koordinatlar: 44.2593, 86.108.

kömürXinjiang Uygur ZizhiquÇinkritik altı buhar koşulları

Tianfu South power station — 910 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Xinjiang Uygur Zizhiqu, Çin. Verilerde belirtilen sahibi: Tianfu South Power Station. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 1.1 milyon haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #1051. sıradadır. 2012 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 14 yaşındadır — görece modern. Bağlamında, kömür, Çin elektriğinin yaklaşık %54.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

910MW kurulu kapasite
1,138,800enerji sağlanan hane (tahmini)
2012devreye alma (~14 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1070710.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTianfu South power station WRI
ÜlkeÇin · Xinjiang Uygur Zizhiqu WRI
Koordinatlar44.2593, 86.108 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite910 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiTianfu South Power Station WRI
Devreye alınma2012 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları3,985,800 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#1051 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#757 / 1907 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.30× · 700 MW · n=1907 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,138,800 hesaplandı
İklim8.2°C · HDD 4,205 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 42/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Tianfu South power station için 660 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

910 MW'de, Tianfu South power station Çin'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 700 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Çin'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

East Hope Metals Wucaiwan power station: 7,000 MW7kEast Hope …Datang Tuoketuo power station: 6,720 MW7kDatang Tuo…Togtoh power station: 6,720 MW7kTogtoh pow…Ying Long Shan power station: 6,300 MW6kYing Long …Jiaxing power station: 6,030 MW6kJiaxing po…Guazhou Changle power station: 6,000 MW6kGuazhou Ch…Guodian Yulin Jingbian power station: 6,000 MW6kGuodian Yu…Guoxin Dafeng power station: 6,000 MW6kGuoxin Daf…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Tianfu South Power Station.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: soğuk çöl (Köppen BWk). Enlem: 44.3°N.

8.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
4,205ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
677soğutma derece-günleri (baz 18°C)
528 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -14 °CJF: -10 °CFM: 1 °CMA: 13 °CAM: 20 °CMJ: 24 °CJJ: 26 °CJA: 24 °CAS: 19 °CSO: 10 °CON: -1 °CND: -11 °CD26 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %71 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 87/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni ısıl çevrimler.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
42/100çevresel şiddet endeksi
39.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
9999 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 1907 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #757. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 1907 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 1,882,493 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 44.2593, 86.108 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Tianfu South power station ne tür bir santraldir?

Tianfu South power station — 910 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Xinjiang Uygur Zizhiqu, Çin, 2012 yılında devreye alındı.

Tianfu South power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,138,800 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Tianfu South power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Tianfu South power station için belirtilen sahip: Tianfu South Power Station.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.