TERNI

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Umbria, İtalya. Koordinatlar: 42.554, 12.6176.

gazUmbriaİtalyaCCGT · HRSGCO₂ ölçülmüş

TERNI — 95 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Umbria, İtalya. Verilerde belirtilen sahibi: Edison SpA [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 107k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İtalya'deki 489 enerji santrali arasında #171. sıradadır. 2000 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 26 yaşındadır — köklü bir tesis. Ölçülen 25,753 t CO₂/yıl (EU ETS) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 6.0k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, İtalya elektriğinin yaklaşık %47.2'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 285 gCO₂/kWh (%48.8 düşük karbonlu) (2025).

95MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
106,997enerji sağlanan hane (tahmini)
25,753t CO₂ / yıl (EU ETS)
2000devreye alma (~26 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1021298.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTERNI WRI
Ülkeİtalya · Umbria WRI
Koordinatlar42.554, 12.6176 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite95 MW GEM · 2026 · L100000400466; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiEdison SpA [100%] WRI
Devreye alınma2000 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI
CO₂ emisyonları25,753 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#171 / 489 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#88 / 118 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.29× · 324 MW · n=118 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri106,997 hesaplandı
İklim11.9°C · HDD 2,421 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 33/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400466; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

95 MW'de, TERNI İtalya'daki gaz santrallarının medyanı altında 324 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

25,753 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

6.0kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
3.5kevlerin yıllık enerji tüketimi
429kabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS'a bildirilen emisyonlar.

İtalya'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

MONTALTO (Alessandro Volta): 3,446 MW3kMONTALTO (…TAVAZZANO: 1,950 MW2kTAVAZZANOLA CASELLA C.LE: 1,524 MW2kLA CASELLA…VADO Ligure: 1,353 MW1kVADO LigureENIPOWER BRINDISI: 1,170 MW1kENIPOWER B…OSTIGLIA: 1,168 MW1kOSTIGLIASERMIDE: 1,151 MW1kSERMIDETORREVALDALIGA South: 1,140 MW1kTORREVALDA…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Edison SpA [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 42.6°N.

11.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,421ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
196soğutma derece-günleri (baz 18°C)
651 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 4 °CJF: 4 °CFM: 7 °CMA: 9 °CAM: 14 °CMJ: 18 °CJJ: 21 °CJA: 21 °CAS: 18 °CSO: 13 °CON: 8 °CND: 5 °CD21 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %2 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 49/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
33/100çevresel şiddet endeksi
17.3°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
86 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İtalya'deki 118 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #88. en büyüğü.

İtalya'de bu veri setinde 118 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 53,570 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 42.554, 12.6176 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

TERNI ne tür bir santraldir?

TERNI — 95 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Umbria, İtalya, 2000 yılında devreye alındı.

TERNI kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 106,997 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

TERNI için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde TERNI için belirtilen sahip: Edison SpA [100%].

TERNI ne kadar CO₂ salar?

TERNI yılda yaklaşık 25,753 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.