Ana sayfa / Avrupa / Çekya / Teplárna Trmice power station

Teplárna Trmice power station

Ustecky, Çekya bölgesinde gaz güç santrali. Yaklaşık konum 50.6462, 13.9854.

gazUsteckyÇekyaCCGT · HRSGinşaat öncesindeCO₂ ölçülmüş

Teplárna Trmice power station, Ustecky, Çekya bölgesinde 162 MW kapasiteli bir gaz enerji santrali'dir. CEZ AS tarafından işletilmektedir. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 182k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çekya'deki 481 enerji santrali arasında #25. sıradadır. Ölçülen 461,891 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 108k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Çekya elektriğinin yaklaşık %5.4'ini sağlamaktadır; ulusal ÅŸebeke ortalama 401 gCO₂/kWh (%59.2 düşük karbonlu) (2025).

162MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
182,458enerji saÄŸlanan hane (tahmini)
461,891t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
2029inşaat öncesinde

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GOGPT_teplarnatrmice_czechr.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTeplárna Trmice power station GEM-GOGPT
ÜlkeÇekya · Ustecky GEM-GOGPT
Koordinatlar50.6462, 13.9854 GEM-GOGPT
Yakıtgaz GEM-GOGPT
MW kurulu kapasite162 MW GEM GOGPT; kaynak kaydı
SahibiCEZ AS GEM-GOGPT
Devreye alınma2029 GEM-GOGPT
TeknolojiCCGT · HRSG GEM-GOGPT
CO₂ emisyonları461,891 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#25 / 481 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#4 / 10 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.47× · 110 MW · n=10 hesaplandı
Beslenen hane eÅŸdeÄŸeri182,458 hesaplandı
İklim8.7°C · HDD 3,394 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 26/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut deÄŸil

GWh raporlanan / yılMevcut deÄŸil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: GEM GOGPT; yakıt: GEM GOGPT

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

162 MW'de, Teplárna Trmice power station Çekya'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 110 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Mevcut yaşam döngüsü durumu «inşaat öncesinde»dür — bu nedenle tam güçte, veya artık üretim yapmamaktadır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

461,891 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

108kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
60kevlerin yıllık enerji tüketimi
7.7 millionabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Çekya'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Počerady: 840 MW840PočeradyVřesová: 400 MW400VřesováChomutově power station: 300 MW300Chomutově …Teplárna Trmice power station: 162 MW162Teplárna T…Kladno (TG6): 110 MW110Kladno (TG…Prostějov power station: 108 MW108Prostějov …Kralupy power station: 101 MW101Kralupy po…Červený Mlýn power station: 98 MW98Červený Ml…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

CEZ AS tarafından işletilmektedir.

Yerel iklim & termal baÄŸlam

Bu gas santrali elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. temperate oceanic ikliminde (Köppen Cfb) yer almaktadır — Kuzey Yarımküre, enlem 50.6°N — bu, ne kadar enerji üretebileceğini ve çıktısının yıl içinde nasıl değiştiğini belirler.

8.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,394ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
2soğutma derece-günleri (baz 18°C)
305 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -1 °CJF: 0 °CFM: 4 °CMA: 8 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 14 °CSO: 9 °CON: 4 °CND: 1 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %38 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 73/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni humidity / wetness.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
26/100çevresel şiddet endeksi
19.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
435 kmkıyıya uzaklık

Daha yüksek çevresel şiddet, tam da koruyucu sökülebilir yalıtımın en çok geri ödeme yaptığı yerdir: korunaklı bir mikro-iklim korozyonu, UV ve termal döngü hasarını yavaşlatır ve dış donanımın hizmet ömrünü uzatır. Bu, gösterge niteliğinde bir saha-iklim bağlamıdır — belirli bir santral veya işletmecinin durum değerlendirmesi değildir.

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çekya'deki 10 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #4. en büyüğü.

Çekya'de bu veri setinde 10 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 2,223 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 50.6462, 13.9854 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Teplárna Trmice power station ne tür bir santraldir?

Teplárna Trmice power station, Ustecky, Çekya bölgesinde bir 162 MW gaz santralidir, inşaat öncesinde 2029.

Teplárna Trmice power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 182,458 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Teplárna Trmice power station kim tarafından işletiliyor?

Teplárna Trmice power station, CEZ AS tarafından işletilir.

Teplárna Trmice power station ne kadar CO₂ salar?

Teplárna Trmice power station yılda yaklaşık 461,891 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.