Ana sayfa / Okyanusya / Avustralya / Tennant Creek

Tennant Creek

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Northern Territory, Avustralya. Koordinatlar: -19.6549, 134.1753.

gazNorthern TerritoryAvustralyaCO₂ model edilmiş

Tennant Creek — 16.7 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Northern Territory, Avustralya. Verilerde belirtilen sahibi: NT Government. 29 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 8.3k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Avustralya'deki 536 enerji santrali arasında #359. sıradadır. Model edilmiş yıllık emisyonları 33,842 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 7.9k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Avustralya elektriğinin yaklaşık %16.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%38.6 düşük karbonlu) (2025).

16.7MW kurulu kapasite
29GWh raporlanan / yıl
8,342enerji sağlanan hane
33,842t CO₂ / yıl (Climate TRACE)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id AUS0000253.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTennant Creek WRI
ÜlkeAvustralya · Northern Territory WRI
Koordinatlar-19.6549, 134.1753 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite16.7 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiNT Government WRI
GWh raporlanan / yıl29 GWh·a⁻¹ WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları33,842 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#359 / 536 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#137 / 163 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.16× · 106 MW · n=163 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri8,342 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim25.6°C · HDD 7 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 43/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

16.7 MW'de, Tennant Creek Avustralya'daki gaz santrallarının medyanı altında 106 MW'dedir. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~33,842 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

7.9kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
4.5kevlerin yıllık enerji tüketimi
564kabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2013: 32 GWh20132014: 32 GWh20142015: 30 GWh20152016: 31 GWh20162017: 29 GWh20172018: 29 GWh201832 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: NT Government.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: sıcak çöl (Köppen BWh). Enlem: 19.7°S.

25.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
7ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
2,753soğutma derece-günleri (baz 18°C)
347 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 31 °CJF: 30 °CFM: 29 °CMA: 26 °CAM: 22 °CMJ: 18 °CJJ: 18 °CJA: 20 °CAS: 24 °CSO: 28 °CON: 30 °CND: 31 °CD31 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %100 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 13/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %7 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni toz kaynaklı aşınma.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
43/100çevresel şiddet endeksi
13.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
535 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Avustralya'deki 163 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #137. en büyüğü.

Avustralya'de bu veri setinde 163 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 29,942 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

  • Warrego · gaz · 19 MW · Northern Territory

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından -19.6549, 134.1753 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Tennant Creek ne tür bir santraldir?

Tennant Creek — 16.7 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Northern Territory, Avustralya.

Tennant Creek ne kadar elektrik üretir?

Tennant Creek yılda yaklaşık 29 GWh elektrik üretir.

Tennant Creek kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 8,342 haneye yetecek düzeydedir.

Tennant Creek için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Tennant Creek için belirtilen sahip: NT Government.

Tennant Creek ne kadar CO₂ salar?

Tennant Creek için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 33,842 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.