Ana sayfa / Asya / Suudi Arabistan / Tehama Cement Power Plant

Tehama Cement Power Plant

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Mintaqat `Asir, Suudi Arabistan. Koordinatlar: 19.2843, 41.7473.

petrolMintaqat `AsirSuudi ArabistanmotorCO₂ model edilmiş

Tehama Cement Power Plant — 65.7 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Mintaqat `Asir, Suudi Arabistan. Verilerde belirtilen sahibi: Southern Province Cement Co. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 49k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Suudi Arabistan'deki 156 enerji santrali arasında #140. sıradadır. 1980 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 46 yaşındadır — köklü bir tesis. Model edilmiş yıllık emisyonları 166,910 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 39k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, petrol, Suudi Arabistan elektriğinin yaklaşık %34.5'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 692 gCO₂/kWh (%2.2 düşük karbonlu) (2024).

65.7MW kurulu kapasite
49,331enerji sağlanan hane (tahmini)
166,910t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
1980devreye alma (~46 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CT-6498.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTehama Cement Power Plant Climate TRACE
ÜlkeSuudi Arabistan · Mintaqat `Asir Climate TRACE
Koordinatlar19.2843, 41.7473 Climate TRACE
Yakıtpetrol Climate TRACE
MW kurulu kapasite65.7 MW GEM · 2026 · L100000408249; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiSouthern Province Cement Co Climate TRACE
Devreye alınma1980 Climate TRACE
Teknolojimotor Climate TRACE

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları166,910 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#140 / 156 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#67 / 76 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.18× · 364.6 MW · n=76 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri49,331 hesaplandı
İklim29.0°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 45/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000408249; yakıt: Climate TRACE

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

65.7 MW'de, Tehama Cement Power Plant Suudi Arabistan'daki petrol santrallarının medyanı altında 364.6 MW'dedir. Teknik olarak motor olarak tanımlanır. Petrol yakıtlı santrallar, adalar ve gaz boru hatları olmayan şebekelerde zirve veya yedek kapasite olarak ağır fuel oil veya dizel yakarlar; yüksek yakıt maliyeti, bunların kullanım düzeyini düşük tutmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~166,910 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

39kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
22kevlerin yıllık enerji tüketimi
2.8 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Suudi Arabistan'deki en büyük petrol santralleriyle kapasite karşılaştırması

SHAIBA (SEC): 6,794 MW7kSHAIBA (SE…RABIGH: 4,480 MW4kRABIGHRiyadh 9: 3,760 MW4kRiyadh 9Riyadh 10: 3,161 MW3kRiyadh 10RABIGH-2: 2,800 MW3kRABIGH-2JEDDAH SOUTH: 2,640 MW3kJEDDAH SOU…Shuqaiq Steam Power Plant: 2,640 MW3kShuqaiq St…Jeddah PP3 power plant: 1,988 MW2kJeddah PP3…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Southern Province Cement Co.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: petrol. Bu tesis türbinleri veya pistonlu motorları çalıştırmak için yağ veya dizel yakar. İklim sınıfı: sıcak çöl (Köppen BWh). Enlem: 19.3°N.

29.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
4,020soğutma derece-günleri (baz 18°C)
542 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 23 °CJF: 24 °CFM: 27 °CMA: 29 °CAM: 32 °CMJ: 34 °CJJ: 34 °CJA: 33 °CAS: 32 °CSO: 29 °CON: 26 °CND: 24 °CD34 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni toz kaynaklı aşınma.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
45/100çevresel şiddet endeksi
10.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
52 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Suudi Arabistan'deki 76 petrol enerji santrali arasında kapasiteye göre #67. en büyüğü.

Suudi Arabistan'de bu veri setinde 76 petrol enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 61,625 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 19.2843, 41.7473 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Tehama Cement Power Plant ne tür bir santraldir?

Tehama Cement Power Plant — 65.7 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Mintaqat `Asir, Suudi Arabistan, 1980 yılında devreye alındı.

Tehama Cement Power Plant kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 49,331 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Tehama Cement Power Plant için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Tehama Cement Power Plant için belirtilen sahip: Southern Province Cement Co.

Tehama Cement Power Plant ne kadar CO₂ salar?

Tehama Cement Power Plant için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 166,910 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.