Ana sayfa / Asya / Hindistan / TEESTA -V

TEESTA -V

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Sikkim, Hindistan. Koordinatlar: 27.2517, 88.4604.

hidroelektrikSikkimHindistannehir tipi hidroelektrik

TEESTA -V — 510 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Sikkim, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: NHPC Ltd [100%]. 2,688 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 768k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #531. sıradadır. 2008 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 18 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Hindistan elektriğinin yaklaşık %8.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

510MW kurulu kapasite
2,688GWh raporlanan / yıl
768,000enerji sağlanan hane
2008devreye alma (~18 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000450.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTEESTA -V WRI
ÜlkeHindistan · Sikkim WRI
Koordinatlar27.2517, 88.4604 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite510 MW GEM · 2026 · L100000602066; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiNHPC Ltd [100%] WRI
Devreye alınma2008 WRI
Teknolojinehir tipi hidroelektrik WRI
GWh raporlanan / yıl2,688 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#531 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#26 / 233 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite6.38× · 80 MW · n=233 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri768,000 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim19.8°C · HDD 354 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 32/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000602066; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

510 MW'de, TEESTA -V Hindistan'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 80 MW'dedir. Teknik olarak nehir tipi hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2014: 2,574 GWh20142015: 2,697 GWh20152016: 2,760 GWh20162017: 2,805 GWh20172018: 2,688 GWh20183k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: NHPC Ltd [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: subtropikal yayla (Köppen Cwb). Enlem: 27.3°N.

19.8°Cyıllık ortalama sıcaklık
354ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1,003soğutma derece-günleri (baz 18°C)
1,208 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 13 °CJF: 15 °CFM: 18 °CMA: 20 °CAM: 22 °CMJ: 24 °CJJ: 24 °CJA: 24 °CAS: 23 °CSO: 21 °CON: 18 °CND: 15 °CD24 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %86 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 19/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
32/100çevresel şiddet endeksi
11.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
615 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 233 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #26. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 233 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 45,527 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 27.2517, 88.4604 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

TEESTA -V ne tür bir santraldir?

TEESTA -V — 510 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Sikkim, Hindistan, 2008 yılında devreye alındı.

TEESTA -V ne kadar elektrik üretir?

TEESTA -V yılda yaklaşık 2,688 GWh elektrik üretir.

TEESTA -V kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 768,000 haneye yetecek düzeydedir.

TEESTA -V için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde TEESTA -V için belirtilen sahip: NHPC Ltd [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.