Ana sayfa / Avrupa / Portekiz / Tapada do Outeiro

Tapada do Outeiro

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Porto, Portekiz. Koordinatlar: 41.07, -8.4587.

gazPortoPortekizCCGT · HRSGCO₂ ölçülmüş

Tapada do Outeiro — 990 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Porto, Portekiz. Verilerde belirtilen sahibi: TrustEnergy BV [100%]. 3,912 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 1.1 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Portekiz'deki 480 enerji santrali arasında #3. sıradadır. 1998 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 28 yaşındadır — köklü bir tesis. Ölçülen 1,334,849 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 311k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Portekiz elektriğinin yaklaşık %16.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 128 gCO₂/kWh (%81.0 düşük karbonlu) (2025).

990MW kurulu kapasite
3HRSG ünite(leri)
3,912GWh raporlanan / yıl
1,117,714enerji sağlanan hane
1,334,849t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
1998devreye alma (~28 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1023229.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTapada do Outeiro WRI
ÜlkePortekiz · Porto WRI
Koordinatlar41.07, -8.4587 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite990 MW Wikidata P2109; kurulu/nominal kapasite
SahibiTrustEnergy BV [100%] WRI
Devreye alınma1998 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI
GWh raporlanan / yıl3,912 GWh·a⁻¹ WRI
CO₂ emisyonları1,334,849 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#3 / 480 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#2 / 13 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite12.38× · 80 MW · n=13 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,117,714 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim13.8°C · HDD 1,632 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 35/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: Wikidata P2109; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

990 MW'de, Tapada do Outeiro Portekiz'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 80 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

1,334,849 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

311kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
179kevlerin yıllık enerji tüketimi
22 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2015: 2,066 GWh20152016: 2,642 GWh20162017: 3,912 GWh20174k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: TrustEnergy BV [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılık yazlı Akdeniz (Köppen Csb). Enlem: 41.1°N.

13.8°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,632ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
99soğutma derece-günleri (baz 18°C)
309 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 8 °CJF: 9 °CFM: 11 °CMA: 12 °CAM: 15 °CMJ: 18 °CJJ: 19 °CJA: 20 °CAS: 18 °CSO: 15 °CON: 11 °CND: 9 °CD20 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %34 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 37/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz ortamında korozyon.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
35/100çevresel şiddet endeksi
11.5°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
31 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Portekiz'deki 13 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #2. en büyüğü.

Portekiz'de bu veri setinde 13 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 4,359 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 41.07, -8.4587 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Tapada do Outeiro ne tür bir santraldir?

Tapada do Outeiro — 990 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Porto, Portekiz, 1998 yılında devreye alındı.

Tapada do Outeiro ne kadar elektrik üretir?

Tapada do Outeiro yılda yaklaşık 3,912 GWh elektrik üretir.

Tapada do Outeiro kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,117,714 haneye yetecek düzeydedir.

Tapada do Outeiro için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Tapada do Outeiro için belirtilen sahip: TrustEnergy BV [100%].

Tapada do Outeiro ne kadar CO₂ salar?

Tapada do Outeiro yılda yaklaşık 1,334,849 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.