Ana sayfa / Avrupa / Almanya / Tannheim

Tannheim

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Bavaria, Almanya. Koordinatlar: 48.008, 10.1185.

hidroelektrikBavariaAlmanya

Tannheim — 12.3 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Bavaria, Almanya. Verilerde belirtilen sahibi: EnBW Energie Baden-Württemberg AG. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 12k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Almanya'deki 1,442 enerji santrali arasında #748. sıradadır. 1923 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 103 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Almanya elektriğinin yaklaşık %3.9'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 330 gCO₂/kWh (%59.1 düşük karbonlu) (2025).

12.3MW kurulu kapasite
12,314enerji sağlanan hane (tahmini)
1923devreye alma (~103 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006065.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTannheim WRI
ÜlkeAlmanya · Bavaria WRI
Koordinatlar48.008, 10.1185 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite12.3 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiEnBW Energie Baden-Württemberg AG WRI
Devreye alınma1923 WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#748 / 1442 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#95 / 112 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.51× · 24 MW · n=112 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri12,314 hesaplandı
İklim7.5°C · HDD 3,823 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 25/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

12.3 MW'de, Tannheim Almanya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı altında 24 MW'dedir. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Almanya'deki en büyük hidroelektrik santralleriyle kapasite karşılaştırması

PSW Vianden: 1,096 MW1kPSW ViandenGoldisthal: 1,060 MW1kGoldisthalMarkersbach: 1,046 MW1kMarkersbachWehr: 910 MW910WehrWaldeck 2: 480 MW480Waldeck 2Säckingen: 360 MW360SäckingenHohenwarte: 320 MW320HohenwarteKopswerk I: 247 MW247Kopswerk I

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 48.0°N.

7.5°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,823ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
684 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -1 °CJF: 0 °CFM: 3 °CMA: 6 °CAM: 11 °CMJ: 14 °CJJ: 17 °CJA: 16 °CAS: 13 °CSO: 8 °CON: 3 °CND: 0 °CD17 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %56 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 82/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
25/100çevresel şiddet endeksi
17.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
349 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Almanya'deki 112 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #95. en büyüğü.

Almanya'de bu veri setinde 112 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 9,981 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 48.008, 10.1185 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Tannheim ne tür bir santraldir?

Tannheim — 12.3 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Bavaria, Almanya, 1923 yılında devreye alındı.

Tannheim kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 12,314 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Tannheim için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Tannheim için belirtilen sahip: EnBW Energie Baden-Württemberg AG.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.