Ana sayfa / Asya / Japonya / Tamashima

Tamashima

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Okayama, Japonya. Koordinatlar: 34.5144, 133.6873.

petrolOkayamaJaponyabuhar türbiniCO₂ model edilmiş

Tamashima — 1,200 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Okayama, Japonya. Verilerde belirtilen sahibi: Chugoku. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 901k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Japonya'deki 692 enerji santrali arasında #79. sıradadır. 2006 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 20 yaşındadır — görece modern. Model edilmiş yıllık emisyonları 1,302,150 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 304k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, petrol, Japonya elektriğinin yaklaşık %2.5'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 477 gCO₂/kWh (%32.7 düşük karbonlu) (2025).

1,200MW kurulu kapasite
901,028enerji sağlanan hane (tahmini)
1,302,150t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2006devreye alma (~20 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1000659.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTamashima WRI
ÜlkeJaponya · Okayama WRI
Koordinatlar34.5144, 133.6873 WRI
Yakıtpetrol WRI
MW kurulu kapasite1,200 MW GEM · 2026 · L100000405189; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiChugoku WRI
Devreye alınma2006 WRI
Teknolojibuhar türbini WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları1,302,150 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#79 / 692 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#14 / 41 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.20× · 1,000 MW · n=41 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri901,028 hesaplandı
İklim15.0°C · HDD 1,839 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 41/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000405189; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,200 MW'de, Tamashima Japonya'daki petrol santrallarının medyanı çok üstünde 1,000 MW'dedir. Teknik olarak buhar türbini olarak tanımlanır. Petrol yakıtlı santrallar, adalar ve gaz boru hatları olmayan şebekelerde zirve veya yedek kapasite olarak ağır fuel oil veya dizel yakarlar; yüksek yakıt maliyeti, bunların kullanım düzeyini düşük tutmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~1,302,150 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

304kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
175kevlerin yıllık enerji tüketimi
22 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Japonya'deki en büyük petrol santralleriyle kapasite karşılaştırması

Hirono: 4,400 MW4kHironoKashima: 4,400 MW4kKashimaChita: 3,966 MW4kChitaAnegasaki: 3,150 MW3kAnegasakiYokohama: 3,016 MW3kYokohamaYokosuka: 2,274 MW2kYokosukaKainan: 2,100 MW2kKainanAtsumi: 1,900 MW2kAtsumi

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Chugoku. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: petrol. Bu tesis türbinleri veya pistonlu motorları çalıştırmak için yağ veya dizel yakar. İklim sınıfı: nemli subtropikal (Köppen Cfa). Enlem: 34.5°N.

15.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,839ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
772soğutma derece-günleri (baz 18°C)
44 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 4 °CJF: 4 °CFM: 8 °CMA: 13 °CAM: 18 °CMJ: 22 °CJJ: 26 °CJA: 27 °CAS: 23 °CSO: 17 °CON: 12 °CND: 7 °CD27 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %25 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 40/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
41/100çevresel şiddet endeksi
22.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
95 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Japonya'deki 41 petrol enerji santrali arasında kapasiteye göre #14. en büyüğü.

Japonya'de bu veri setinde 41 petrol enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 48,987 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 34.5144, 133.6873 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Tamashima ne tür bir santraldir?

Tamashima — 1,200 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Okayama, Japonya, 2006 yılında devreye alındı.

Tamashima kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 901,028 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Tamashima için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Tamashima için belirtilen sahip: Chugoku.

Tamashima ne kadar CO₂ salar?

Tamashima için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 1,302,150 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.