Ana sayfa / Okyanusya / Avustralya / Tamar Valley

Tamar Valley

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Tasmania, Avustralya. Koordinatlar: -41.1401, 146.9036.

gazTasmaniaAvustralyaCCGT · HRSGMitsubishi Power: M701DACO₂ model edilmiş

Tamar Valley — 390 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Tasmania, Avustralya. Verilerde belirtilen sahibi: Aurora Energy (Tamar Valley). 846 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 242k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Avustralya'deki 536 enerji santrali arasında #64. sıradadır. 2009 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 17 yaşındadır — görece modern. Model edilmiş yıllık emisyonları 258,650 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 60k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Avustralya elektriğinin yaklaşık %16.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%38.6 düşük karbonlu) (2025).

390MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
846GWh raporlanan / yıl
241,857enerji sağlanan hane
258,650t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2009devreye alma (~17 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id AUS0000138.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTamar Valley WRI
ÜlkeAvustralya · Tasmania WRI
Koordinatlar-41.1401, 146.9036 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite390 MW GEM · 2026 · L100000405137; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiAurora Energy (Tamar Valley) WRI
Devreye alınma2009 WRI
TeknolojiCCGT · Mitsubishi Power: M701DA · HRSG WRI
GWh raporlanan / yıl846 GWh·a⁻¹ WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları258,650 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#64 / 536 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#25 / 163 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite3.68× · 106 MW · n=163 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri241,857 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim12.6°C · HDD 1,978 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 34/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Tamar Valley power station için 268 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000405137; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

390 MW'de, Tamar Valley Avustralya'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 106 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü; Mitsubishi Power: M701DA olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~258,650 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

60kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
35kevlerin yıllık enerji tüketimi
4.3 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2013: 1,686 GWh20132014: 872 GWh20142015: 18 GWh20152016: 781 GWh20162017: 794 GWh20172018: 846 GWh20182k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Aurora Energy (Tamar Valley).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 41.1°S.

12.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,978ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
75 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 17 °CJF: 17 °CFM: 16 °CMA: 13 °CAM: 11 °CMJ: 9 °CJJ: 8 °CJA: 9 °CAS: 10 °CSO: 12 °CON: 14 °CND: 15 °CD17 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %20 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 43/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
34/100çevresel şiddet endeksi
9.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
17 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Avustralya'deki 163 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #25. en büyüğü.

Avustralya'de bu veri setinde 163 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 29,942 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından -41.1401, 146.9036 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Tamar Valley ne tür bir santraldir?

Tamar Valley — 390 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Tasmania, Avustralya, 2009 yılında devreye alındı.

Tamar Valley ne kadar elektrik üretir?

Tamar Valley yılda yaklaşık 846 GWh elektrik üretir.

Tamar Valley kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 241,857 haneye yetecek düzeydedir.

Tamar Valley için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Tamar Valley için belirtilen sahip: Aurora Energy (Tamar Valley).

Tamar Valley ne kadar CO₂ salar?

Tamar Valley için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 258,650 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.