Ana sayfa / Afrika / Cezayir / Tamanrasset

Tamanrasset

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Tamanghasset, Cezayir. Koordinatlar: 22.849, 5.45.

güneşTamanghassetCezayirPV

Tamanrasset — 12.2 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Tamanghasset, Cezayir. Verilerde belirtilen sahibi: Sonelgaz SpA [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 5.2k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Cezayir'deki 76 enerji santrali arasında #68. sıradadır. 2017 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 9 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, güneş, Cezayir elektriğinin yaklaşık %1.0'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 633 gCO₂/kWh (%1.1 düşük karbonlu) (2024).

12.2MW kurulu kapasite
5,190enerji sağlanan hane (tahmini)
2017devreye alma (~9 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WKS0068926.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTamanrasset WRI
ÜlkeCezayir · Tamanghasset WRI
Koordinatlar22.849, 5.45 WRI
Yakıtgüneş WRI
MW kurulu kapasite12.2 MW GEM · 2026 · L100000800319; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiSonelgaz SpA [100%] WRI
Devreye alınma2017 WRI
TeknolojiPV WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#68 / 76 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#19 / 27 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.61× · 20 MW · n=27 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri5,190 hesaplandı
İklim21.5°C · HDD 480 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 43/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000800319; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

12.2 MW'de, Tamanrasset Cezayir'daki güneş santrallarının medyanı altında 20 MW'dedir. Teknik olarak PV olarak tanımlanır. Güneş fotovoltaiği, hareketli parçaları veya yakıtı olmaksızın güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürür; çıktı günün saati ve hava durumuna göre değişir, bu nedenle depolama veya esnek yedekle eşleştirilir.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Cezayir'deki en büyük güneş santralleriyle kapasite karşılaştırması

Hauts Plateaux Centre: 107 MW107Hauts Plat…Hauts Plateaux Est: 74 MW74Hauts Plat…El Kheneg: 60 MW60El KhenegAin el Ibel II: 53 MW53Ain el Ibe…Algerie Sud-Ouest: 44 MW44Algerie Su…Ain Sekhouna: 30 MW30Ain Sekhou…HPC Ouargla: 30 MW30HPC OuarglaAdrar: 20 MW20Adrar

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Sonelgaz SpA [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: güneş. Bu tesis fotovoltaik panellerle güneş ışığını doğrudan elektriğe çevirir. İklim sınıfı: sıcak çöl (Köppen BWh). Enlem: 22.8°N.

21.5°Cyıllık ortalama sıcaklık
480ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1,787soğutma derece-günleri (baz 18°C)
1,395 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 12 °CJF: 14 °CFM: 18 °CMA: 22 °CAM: 26 °CMJ: 29 °CJJ: 29 °CJA: 28 °CAS: 27 °CSO: 23 °CON: 17 °CND: 13 °CD29 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %80 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 20/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

Güneş PV, 25°C hücre sıcaklığının üzerinde her °C için yaklaşık %0,35 güç kaybeder — buradaki sıcak mevsim zirvelerinde yaklaşık %1.5 (tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni toz kaynaklı aşınma.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
43/100çevresel şiddet endeksi
17.3°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
1287 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Cezayir'deki 27 güneş enerji santrali arasında kapasiteye göre #19. en büyüğü.

Cezayir'de bu veri setinde 27 güneş enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 680 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 22.849, 5.45 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Tamanrasset ne tür bir santraldir?

Tamanrasset — 12.2 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Tamanghasset, Cezayir, 2017 yılında devreye alındı.

Tamanrasset kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 5,190 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Tamanrasset için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Tamanrasset için belirtilen sahip: Sonelgaz SpA [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.