Ana sayfa / Asya / Çin / Taiyuan 1 Coal

Taiyuan 1 Coal

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Shanxi Sheng, Çin. Koordinatlar: 37.7808, 112.4776.

kömürShanxi ShengÇin

Taiyuan 1 Coal — 1,275 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Shanxi Sheng, Çin. Verilerde belirtilen sahibi: Guoneng Taiyuan No.1 Thermal Power Co Ltd. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 1.6 milyon haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #775. sıradadır. Bağlamında, kömür, Çin elektriğinin yaklaşık %54.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

1,275MW kurulu kapasite
1,595,571enerji sağlanan hane (tahmini)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1070128.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisTaiyuan 1 Coal WRI
ÜlkeÇin · Shanxi Sheng WRI
Koordinatlar37.7808, 112.4776 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite1,275 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiGuoneng Taiyuan No.1 Thermal Power Co Ltd WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları5,584,500 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#775 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#596 / 1907 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.82× · 700 MW · n=1907 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,595,571 hesaplandı
İklim10.0°C · HDD 3,285 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 32/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,275 MW'de, Taiyuan 1 Coal Çin'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 700 MW'dedir. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Çin'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

East Hope Metals Wucaiwan power station: 7,000 MW7kEast Hope …Datang Tuoketuo power station: 6,720 MW7kDatang Tuo…Togtoh power station: 6,720 MW7kTogtoh pow…Ying Long Shan power station: 6,300 MW6kYing Long …Jiaxing power station: 6,030 MW6kJiaxing po…Guazhou Changle power station: 6,000 MW6kGuazhou Ch…Guodian Yulin Jingbian power station: 6,000 MW6kGuodian Yu…Guoxin Dafeng power station: 6,000 MW6kGuoxin Daf…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Guoneng Taiyuan No.1 Thermal Power Co Ltd.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: muson sıcak yazlı karasal (Köppen Dwa). Enlem: 37.8°N.

10.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,285ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
405soğutma derece-günleri (baz 18°C)
789 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -6 °CJF: -2 °CFM: 4 °CMA: 12 °CAM: 18 °CMJ: 22 °CJJ: 24 °CJA: 22 °CAS: 17 °CSO: 11 °CON: 3 °CND: -4 °CD24 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %34 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 71/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni ısıl çevrimler.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
32/100çevresel şiddet endeksi
29.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
452 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 1907 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #596. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 1907 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 1,882,493 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 37.7808, 112.4776 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Taiyuan 1 Coal ne tür bir santraldir?

Taiyuan 1 Coal — 1,275 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Shanxi Sheng, Çin.

Taiyuan 1 Coal kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,595,571 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Taiyuan 1 Coal için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Taiyuan 1 Coal için belirtilen sahip: Guoneng Taiyuan No.1 Thermal Power Co Ltd.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.