Ana sayfa / Asya / Japonya / T-Point 2 power station

T-Point 2 power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Hyogo, Japonya. Koordinatlar: 34.744, 134.786.

gazHyogoJaponyaCCGT · HRSGCO₂ model edilmiş

T-Point 2 power station — 566 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Hyogo, Japonya. Verilerde belirtilen sahibi: Mistubishi Power Ltd. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 637k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Japonya'deki 692 enerji santrali arasında #142. sıradadır. 2020 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 6 yaşındadır — yakın zamanda inşa edilmiş. Model edilmiş yıllık emisyonları 988,610 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 230k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Japonya elektriğinin yaklaşık %32.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 477 gCO₂/kWh (%32.7 düşük karbonlu) (2025).

566MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
637,477enerji sağlanan hane (tahmini)
988,610t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2020devreye alma (~6 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CT-5232.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisT-Point 2 power station Climate TRACE
ÜlkeJaponya · Hyogo Climate TRACE
Koordinatlar34.744, 134.786 Climate TRACE
Yakıtgaz Climate TRACE
MW kurulu kapasite566 MW GEM · 2026 · L100000405188; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiMistubishi Power Ltd Climate TRACE
Devreye alınma2020 Climate TRACE
TeknolojiCCGT · HRSG Climate TRACE

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları988,610 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#142 / 692 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#41 / 66 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.67× · 847.4 MW · n=66 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri637,477 hesaplandı
İklim14.8°C · HDD 1,881 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 40/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı T-Point 2 power station için 566 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000405188; yakıt: Climate TRACE

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

566 MW'de, T-Point 2 power station Japonya'daki gaz santrallarının medyanı altında 847.4 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~988,610 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

230kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
133kevlerin yıllık enerji tüketimi
16 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Japonya'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Futtsu: 5,334 MW5kFuttsuHigashi Niigata: 4,810 MW5kHigashi Ni…Kawagoe: 4,802 MW5kKawagoeSodegaura: 3,600 MW4kSodegauraShin Nagoya: 3,058 MW3kShin NagoyaHimeji Daini: 2,919 MW3kHimeji Dai…Chiba: 2,880 MW3kChibaShin Oita: 2,295 MW2kShin Oita

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Mistubishi Power Ltd.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: nemli subtropikal (Köppen Cfa). Enlem: 34.7°N.

14.8°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,881ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
739soğutma derece-günleri (baz 18°C)
132 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 4 °CJF: 4 °CFM: 7 °CMA: 13 °CAM: 17 °CMJ: 21 °CJJ: 25 °CJA: 27 °CAS: 23 °CSO: 17 °CON: 12 °CND: 7 °CD27 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %23 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 41/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
40/100çevresel şiddet endeksi
22.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
95 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Japonya'deki 66 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #41. en büyüğü.

Japonya'de bu veri setinde 66 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 74,949 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 34.744, 134.786 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

T-Point 2 power station ne tür bir santraldir?

T-Point 2 power station — 566 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Hyogo, Japonya, 2020 yılında devreye alındı.

T-Point 2 power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 637,477 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

T-Point 2 power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde T-Point 2 power station için belirtilen sahip: Mistubishi Power Ltd.

T-Point 2 power station ne kadar CO₂ salar?

T-Point 2 power station için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 988,610 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.