Ana sayfa / Asya / Bangladeş / Summit Power Maona

Summit Power Maona

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Dhaka, Bangladeş. Koordinatlar: 24.2276, 90.4201.

gazDhakaBangladeş

Summit Power Maona — 33 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Dhaka, Bangladeş. Verilerde belirtilen sahibi: Summit Corporation Limited. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 37k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Bangladeş'deki 129 enerji santrali arasında #120. sıradadır. Bağlamında, gaz, Bangladeş elektriğinin yaklaşık %64.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 696 gCO₂/kWh (%2.1 düşük karbonlu) (2025).

33MW kurulu kapasite
37,167enerji sağlanan hane (tahmini)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1029258.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisSummit Power Maona WRI
ÜlkeBangladeş · Dhaka WRI
Koordinatlar24.2276, 90.4201 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite33 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiSummit Corporation Limited WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları52,034 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#120 / 129 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#46 / 50 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.06× · 553 MW · n=50 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri37,167 hesaplandı
İklim25.2°C · HDD 3 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 36/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

33 MW'de, Summit Power Maona Bangladeş'daki gaz santrallarının medyanı altında 553 MW'dedir. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Bangladeş'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Munshiganj power station: 3,960 MW4kMunshiganj…ACWA LNG power station: 3,600 MW4kACWA LNG p…Maheshkhali power station: 3,600 MW4kMaheshkhal…Patuakhali power station (Ashuganj): 3,600 MW4kPatuakhali…Payra LNG power station: 3,600 MW4kPayra LNG …Matarbari Summit power station: 2,400 MW2kMatarbari …Sonagazi Feni power station: 2,200 MW2kSonagazi F…Mirsarai LNG power station: 1,800 MW2kMirsarai L…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen Aw). Enlem: 24.2°N.

25.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
3ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
2,642soğutma derece-günleri (baz 18°C)
13 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 18 °CJF: 21 °CFM: 25 °CMA: 28 °CAM: 28 °CMJ: 28 °CJJ: 28 °CJA: 28 °CAS: 28 °CSO: 27 °CON: 23 °CND: 19 °CD28 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %100 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 13/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %7 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
36/100çevresel şiddet endeksi
10.5°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
185 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Bangladeş'deki 50 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #46. en büyüğü.

Bangladeş'de bu veri setinde 50 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 44,028 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 24.2276, 90.4201 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Summit Power Maona ne tür bir santraldir?

Summit Power Maona — 33 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Dhaka, Bangladeş.

Summit Power Maona kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 37,167 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Summit Power Maona için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Summit Power Maona için belirtilen sahip: Summit Corporation Limited.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.