Ana sayfa / Asya / Bangladeş / Summit Barisal 110MW

Summit Barisal 110MW

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Barisal, Bangladeş. Koordinatlar: 22.659, 90.3364.

gazBarisalBangladeş

Summit Barisal 110MW — 110 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Barisal, Bangladeş. Verilerde belirtilen sahibi: Summit Corporation Limited. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 124k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Bangladeş'deki 129 enerji santrali arasında #84. sıradadır. Bağlamında, gaz, Bangladeş elektriğinin yaklaşık %64.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 696 gCO₂/kWh (%2.1 düşük karbonlu) (2025).

110MW kurulu kapasite
123,891enerji sağlanan hane (tahmini)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1029253.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisSummit Barisal 110MW WRI
ÜlkeBangladeş · Barisal WRI
Koordinatlar22.659, 90.3364 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite110 MW GEM · 2026 · L100000408382; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiSummit Corporation Limited WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları173,448 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#84 / 129 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#38 / 50 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.20× · 553 MW · n=50 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri123,891 hesaplandı
İklim25.8°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 43/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000408382; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

110 MW'de, Summit Barisal 110MW Bangladeş'daki gaz santrallarının medyanı altında 553 MW'dedir. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Bangladeş'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Munshiganj power station: 3,960 MW4kMunshiganj…ACWA LNG power station: 3,600 MW4kACWA LNG p…Maheshkhali power station: 3,600 MW4kMaheshkhal…Patuakhali power station (Ashuganj): 3,600 MW4kPatuakhali…Payra LNG power station: 3,600 MW4kPayra LNG …Matarbari Summit power station: 2,400 MW2kMatarbari …Sonagazi Feni power station: 2,200 MW2kSonagazi F…Mirsarai LNG power station: 1,800 MW2kMirsarai L…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen Aw). Enlem: 22.7°N.

25.8°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
2,859soğutma derece-günleri (baz 18°C)
6 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 19 °CJF: 22 °CFM: 26 °CMA: 28 °CAM: 29 °CMJ: 29 °CJJ: 28 °CJA: 28 °CAS: 28 °CSO: 28 °CON: 24 °CND: 20 °CD29 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %8 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
43/100çevresel şiddet endeksi
10.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
62 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Bangladeş'deki 50 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #38. en büyüğü.

Bangladeş'de bu veri setinde 50 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 44,028 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 22.659, 90.3364 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Summit Barisal 110MW ne tür bir santraldir?

Summit Barisal 110MW — 110 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Barisal, Bangladeş.

Summit Barisal 110MW kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 123,891 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Summit Barisal 110MW için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Summit Barisal 110MW için belirtilen sahip: Summit Corporation Limited.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.