Ana sayfa / Asya / Hindistan / SUBERNREKHA I&II

SUBERNREKHA I&II

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Jharkhand, Hindistan. Koordinatlar: 23.457, 85.555.

hidroelektrikJharkhandHindistanbarajlı hidroelektrik

SUBERNREKHA I&II — 130 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Jharkhand, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: Jharkhand Urja Utpadan Nigam Ltd [100%]. 101 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 29k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #788. sıradadır. 1978 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 48 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Hindistan elektriğinin yaklaşık %8.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

130MW kurulu kapasite
101GWh raporlanan / yıl
28,771enerji sağlanan hane
1978devreye alma (~48 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000427.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisSUBERNREKHA I&II WRI
ÜlkeHindistan · Jharkhand WRI
Koordinatlar23.457, 85.555 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite130 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiJharkhand Urja Utpadan Nigam Ltd [100%] WRI
Devreye alınma1978 WRI
Teknolojibarajlı hidroelektrik WRI
GWh raporlanan / yıl101 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#788 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#82 / 233 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.62× · 80 MW · n=233 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri28,771 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim24.3°C · HDD 61 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 37/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

130 MW'de, SUBERNREKHA I&II Hindistan'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 80 MW'dedir. Teknik olarak barajlı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2014: 34 GWh20142015: 51 GWh20152016: 30 GWh20162017: 189 GWh20172018: 101 GWh2018189 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Jharkhand Urja Utpadan Nigam Ltd [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: nemli subtropikal (kurak kış) (Köppen Cwa). Enlem: 23.5°N.

24.3°Cyıllık ortalama sıcaklık
61ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
2,373soğutma derece-günleri (baz 18°C)
531 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 17 °CJF: 20 °CFM: 25 °CMA: 30 °CAM: 31 °CMJ: 29 °CJJ: 26 °CJA: 26 °CAS: 26 °CSO: 24 °CON: 20 °CND: 17 °CD31 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %98 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 14/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
37/100çevresel şiddet endeksi
14.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
294 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 233 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #82. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 233 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 45,527 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 23.457, 85.555 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

SUBERNREKHA I&II ne tür bir santraldir?

SUBERNREKHA I&II — 130 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Jharkhand, Hindistan, 1978 yılında devreye alındı.

SUBERNREKHA I&II ne kadar elektrik üretir?

SUBERNREKHA I&II yılda yaklaşık 101 GWh elektrik üretir.

SUBERNREKHA I&II kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 28,771 haneye yetecek düzeydedir.

SUBERNREKHA I&II için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde SUBERNREKHA I&II için belirtilen sahip: Jharkhand Urja Utpadan Nigam Ltd [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.