Ana sayfa / Avrupa / Polonya / Stalowa Wola

Stalowa Wola

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Subcarpathian Voivodeship, Polonya. Koordinatlar: 50.5538, 22.0787.

kömürSubcarpathian VoivodeshipPolonyakritik altı buhar koşullarıCO₂ model edilmiş

Stalowa Wola — 450 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Subcarpathian Voivodeship, Polonya. Verilerde belirtilen sahibi: TAURON Wytwarzanie S.A.. 169 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 48k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Polonya'deki 244 enerji santrali arasında #48. sıradadır. 2020 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 6 yaşındadır — yakın zamanda inşa edilmiş. Model edilmiş yıllık emisyonları 2,137,600 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 498k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Polonya elektriğinin yaklaşık %50.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 589 gCO₂/kWh (%31.5 düşük karbonlu) (2025).

450MW kurulu kapasite
169GWh raporlanan / yıl
48,257enerji sağlanan hane
2,137,600t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2020devreye alma (~6 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1019056.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisStalowa Wola WRI
ÜlkePolonya · Subcarpathian Voivodeship WRI
Koordinatlar50.5538, 22.0787 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite450 MW GEM · 2026 · L100000103243; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiTAURON Wytwarzanie S.A. WRI
Devreye alınma2020 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI
GWh raporlanan / yıl169 GWh·a⁻¹ WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları2,137,600 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#48 / 244 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#29 / 91 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite3.00× · 150 MW · n=91 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri48,257 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim8.0°C · HDD 3,648 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 26/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000103243; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

450 MW'de, Stalowa Wola Polonya'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 150 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~2,137,600 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

498kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
287kevlerin yıllık enerji tüketimi
36 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2015: 308 GWh20152016: 286 GWh20162017: 169 GWh2017308 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: ılık yazlı nemli karasal (Köppen Dfb). Enlem: 50.6°N.

8.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,648ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1soğutma derece-günleri (baz 18°C)
180 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -3 °CJF: -2 °CFM: 3 °CMA: 8 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 13 °CSO: 8 °CON: 3 °CND: -1 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %48 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 79/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
26/100çevresel şiddet endeksi
21.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
453 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Polonya'deki 91 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #29. en büyüğü.

Polonya'de bu veri setinde 91 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 44,220 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 50.5538, 22.0787 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Stalowa Wola ne tür bir santraldir?

Stalowa Wola — 450 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Subcarpathian Voivodeship, Polonya, 2020 yılında devreye alındı.

Stalowa Wola ne kadar elektrik üretir?

Stalowa Wola yılda yaklaşık 169 GWh elektrik üretir.

Stalowa Wola kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 48,257 haneye yetecek düzeydedir.

Stalowa Wola için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Stalowa Wola için belirtilen sahip: TAURON Wytwarzanie S.A..

Stalowa Wola ne kadar CO₂ salar?

Stalowa Wola için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 2,137,600 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.