Ana sayfa / Avrupa / Fransa / ST ALBAN

ST ALBAN

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Rhone-Alpes, Fransa. Koordinatlar: 45.4043, 4.7554.

nükleerRhone-AlpesFransaP4 REP 1300basınçlı su reaktörü

ST ALBAN — 2,762 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Rhone-Alpes, Fransa. Verilerde belirtilen sahibi: Électricité de France (EDF). 14,249 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 4.1 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Fransa'deki 2,216 enerji santrali arasında #15. sıradadır. 1986 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 40 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, nükleer, Fransa elektriğinin yaklaşık %68.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 41 gCO₂/kWh (%94.9 düşük karbonlu) (2025).

2,762MW kurulu kapasite
6inşaat süresi (1979→1985)
14,249GWh raporlanan / yıl
4,071,028enerji sağlanan hane
1986devreye alma (~40 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002777.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisST ALBAN WRI
ÜlkeFransa · Rhone-Alpes WRI
Koordinatlar45.4043, 4.7554 WRI
Yakıtnükleer WRI
MW kurulu kapasite2,762 MW GEM · 2026 · L100000500034; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiÉlectricité de France (EDF) WRI
Devreye alınma1986 WRI
Teknolojibasınçlı su reaktörü WRI
GWh raporlanan / yıl14,249 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#15 / 2216 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#15 / 23 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.88× · 3,122 MW · n=23 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri4,071,028 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim11.8°C · HDD 2,438 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 28/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000500034; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

2,762 MW'de, ST ALBAN Fransa'daki nükleer santrallarının medyanı altında 3,122 MW'dedir. Teknik olarak basınçlı su reaktörü olarak tanımlanır. Nükleer santrallar, doğrudan CO₂ olmaksızın buhar oluşturmak üzere uranyum bölünürler; sabit taban yük olarak çalışırlar ve çok yüksek kapasite faktörü ile herhangi bir termal santralın en uzun işletme ömürleri vardır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 18,278 GWh20152017: 14,249 GWh201718k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Électricité de France (EDF).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: nükleer. Bu tesis bir türbojeneratör için buhar üretmek amacıyla nükleer fisyon ısısını kullanır. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 45.4°N.

11.8°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,438ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
185soğutma derece-günleri (baz 18°C)
253 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 3 °CJF: 5 °CFM: 8 °CMA: 10 °CAM: 15 °CMJ: 18 °CJJ: 21 °CJA: 21 °CAS: 17 °CSO: 12 °CON: 7 °CND: 4 °CD21 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %1 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 50/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
28/100çevresel şiddet endeksi
17.8°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
272 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Fransa'deki 23 nükleer enerji santrali arasında kapasiteye göre #15. en büyüğü.

Fransa'de bu veri setinde 23 nükleer enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 74,927 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 45.4043, 4.7554 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

ST ALBAN ne tür bir santraldir?

ST ALBAN — 2,762 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Rhone-Alpes, Fransa, 1986 yılında devreye alındı.

ST ALBAN ne kadar elektrik üretir?

ST ALBAN yılda yaklaşık 14,249 GWh elektrik üretir.

ST ALBAN kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 4,071,028 haneye yetecek düzeydedir.

ST ALBAN için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde ST ALBAN için belirtilen sahip: Électricité de France (EDF).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.