Ana sayfa / Avrupa / İspanya / Son Reus incineration power station

Son Reus incineration power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: atık. Konum: Balearic Islands, İspanya. Koordinatlar: 39.6443, 2.6824.

atıkBalearic IslandsİspanyaCO₂ model edilmiş

Son Reus incineration power station — 72.9 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: atık. Konum: Balearic Islands, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: Tirme SA. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 100k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #170. sıradadır. Model edilmiş yıllık emisyonları 216,650 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 51k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

72.9MW kurulu kapasite
100,352enerji sağlanan hane (tahmini)
216,650t CO₂ / yıl (Climate TRACE)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CT-267.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisSon Reus incineration power station Climate TRACE
Ülkeİspanya · Balearic Islands Climate TRACE
Koordinatlar39.6443, 2.6824 Climate TRACE
Yakıtatık Climate TRACE
MW kurulu kapasite72.9 MW Climate TRACE; kaynak kaydı
SahibiTirme SA Climate TRACE

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları216,650 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#170 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#4 / 18 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite4.45× · 16.4 MW · n=18 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri100,352 hesaplandı
İklim16.3°C · HDD 1,197 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 40/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: Climate TRACE; yakıt: OpenStreetMap plant source tag (strict match)

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

72.9 MW'de, Son Reus incineration power station İspanya'daki atık santrallarının medyanı çok üstünde 16.4 MW'dedir. Atıktan enerjiye santralları, elektrik ve ısı üretmek üzere belediye katı atığını yakarlar, depo hacmini azaltırken kalıntı atıktan enerji geri kazanırlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~216,650 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

51kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
29kevlerin yıllık enerji tüketimi
3.6 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

İspanya'deki en büyük atık santralleriyle kapasite karşılaştırması

Zabalgarbi power station: 96 MW96Zabalgarbi…FUENTE ALAMO III: 75 MW75FUENTE ALA…GRUPO TURBO-GENERADOR 2 TIRME-SON REUS: 75 MW75GRUPO TURB…Son Reus incineration power station: 73 MW73Son Reus i…Sogama power station: 72 MW72Sogama pow…PROCESOS ECOLOGICOS CARMONA 1: 45 MW45PROCESOS E…LA ALJORRA-CARTAGENA: 27 MW27LA ALJORRA…OLEXTRA: 17 MW17OLEXTRA

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Tirme SA.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: atık. Bu tesis kentsel veya endüstriyel atıkları yakarak enerji geri kazanır. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 39.6°N.

16.3°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,197ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
595soğutma derece-günleri (baz 18°C)
94 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 10 °CJF: 10 °CFM: 11 °CMA: 13 °CAM: 17 °CMJ: 21 °CJJ: 24 °CJA: 25 °CAS: 22 °CSO: 18 °CON: 14 °CND: 11 °CD25 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %51 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 29/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz ortamında korozyon.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
40/100çevresel şiddet endeksi
14.7°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
21 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 18 atık enerji santrali arasında kapasiteye göre #4. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 18 atık enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 628 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 39.6443, 2.6824 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Son Reus incineration power station ne tür bir santraldir?

Son Reus incineration power station — 72.9 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: atık. Konum: Balearic Islands, İspanya.

Son Reus incineration power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 100,352 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Son Reus incineration power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Son Reus incineration power station için belirtilen sahip: Tirme SA.

Son Reus incineration power station ne kadar CO₂ salar?

Son Reus incineration power station için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 216,650 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.