Ana sayfa / Avrupa / Portekiz / Solara4

Solara4

Faro, Portekiz bölgesinde güneş güç santrali. Yaklaşık konum 37.365, -7.665.

güneşFaroPortekiz

Solara4, Faro, Portekiz bölgesinde 218.8 MW kapasiteli bir güneş enerji santrali'dir. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 93k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Portekiz'deki 480 enerji santrali arasında #10. sıradadır. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, güneş, Portekiz elektriğinin yaklaşık %17.3'ini sağlamaktadır; ulusal ÅŸebeke ortalama 128 gCO₂/kWh (%81.0 düşük karbonlu) (2025).

218.8MW kurulu kapasite
93,096enerji saÄŸlanan hane (tahmini)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WKS0070717.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisSolara4 WRI
ÜlkePortekiz · Faro WRI
Koordinatlar37.365, -7.665 WRI
Yakıtgüneş WRI
MW kurulu kapasite218.8 MW GEM · 2026 · L100000806914; işletmedeki santral kapasitesi

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#10 / 480 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#1 / 72 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite95.13× · 2.3 MW · n=72 hesaplandı
Beslenen hane eÅŸdeÄŸeri93,096 hesaplandı
İklim17.1°C · HDD 990 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 42/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut deÄŸil

SahibiMevcut deÄŸil veri setinde yok
Devreye alınmaMevcut deÄŸil veri setinde yok
TeknolojiMevcut deÄŸil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut deÄŸil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000806914; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

218.8 MW'de, Solara4 Portekiz'daki güneş santrallarının medyanı çok üstünde 2.3 MW'dedir. Güneş fotovoltaiği, hareketli parçaları veya yakıtı olmaksızın güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürür; çıktı günün saati ve hava durumuna göre değişir, bu nedenle depolama veya esnek yedekle eşleştirilir.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Portekiz'deki en büyük güneş santralleriyle kapasite karşılaştırması

Solara4: 219 MW219Solara4Ourique: 62 MW62OuriqueAmareleja: 46 MW46AmarelejaVale de Moura: 29 MW29Vale de Mo…Avalades: 16 MW16AvaladesMontijo: 13 MW13MontijoCabrela: 13 MW13CabrelaCanha/Alpenduradas: 12 MW12Canha/Alpe…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal baÄŸlam

Bu solar santrali fotovoltaik panellerle güneş ışığını doğrudan elektriğe çevirir. hot-summer Mediterranean ikliminde (Köppen Csa) yer almaktadır — Kuzey Yarımküre, enlem 37.4°N — bu, ne kadar enerji üretebileceğini ve çıktısının yıl içinde nasıl değiştiğini belirler.

17.1°Cyıllık ortalama sıcaklık
990ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
673soğutma derece-günleri (baz 18°C)
169 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 10 °CJF: 12 °CFM: 13 °CMA: 15 °CAM: 18 °CMJ: 22 °CJJ: 25 °CJA: 25 °CAS: 22 °CSO: 18 °CON: 14 °CND: 12 °CD25 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %60 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 26/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

Güneş PV, 25°C hücre sıcaklığının üzerinde her °C için yaklaşık %0,35 güç kaybeder — buradaki sıcak mevsim zirvelerinde yaklaşık %0.0 (tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni marine corrosion.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
42/100çevresel şiddet endeksi
14.5°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
48 kmkıyıya uzaklık

Daha yüksek çevresel şiddet, tam da koruyucu sökülebilir yalıtımın en çok geri ödeme yaptığı yerdir: korunaklı bir mikro-iklim korozyonu, UV ve termal döngü hasarını yavaşlatır ve dış donanımın hizmet ömrünü uzatır. Bu, gösterge niteliğinde bir saha-iklim bağlamıdır — belirli bir santral veya işletmecinin durum değerlendirmesi değildir.

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Portekiz'deki 72 güneş enerji santrali arasında kapasiteye göre #1. en büyüğü.

Portekiz'de bu veri setinde 72 güneş enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 642 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 37.365, -7.665 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Solara4 ne tür bir santraldir?

Solara4, Faro, Portekiz bölgesinde bir 218.8 MW güneş santralidir.

Solara4 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 93,096 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.